- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Γκολομέεβ: «Πιστεύω στο μετάλλιο»
Πέρασε με την τρίτη επίδοση στους απογευματινούς (18:40) ημιτελικούς
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ο Κριστιάν Γκολομέεβ Ο Κριστιάν Γκολομέεβ](/images/1074x600/jpg/files/2024-02-16/gkolomeev.jpg)
Κριστιάν Γκολομέεβ: Φοβερή πρωινή κούρσα - Πέρασε με την τρίτη επίδοση στους απογευματινούς (18:40) ημιτελικούς
Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα. Ο Ελληνας κολυμβητής έκανε μία πολύ γρήγορη πρωινή κούρσα με 21.70, πέρασε με την τρίτη επίδοση στους απογευματινούς (18:40) ημιτελικούς και βάζει... πλώρη για την έκτη συνεχόμενη συμμετοχή του σε τελικό.
«Έχω κολυμπήσει ξανά τόσο γρήγορα στα προκριματικά, αλλά λίγες φορές. Είμαστε σε καλή κατάσταση και ήταν μια καλή κούρσα. Συνεχίζουμε το απόγευμα να μπούμε στον τελικό και μετά τα δίνουμε όλα. Ένιωθα καλά, ότι πιάνω νερό και είμαι γεμάτος και εκρηκτικός. Η εκκίνηση ήταν καλή, αλλά θα ήθελα να δω και την κούρσα. Υπάρχει βελτίωση στην εκκίνηση και έχουμε δουλέψει αρκετά πάνω σε αυτήν, όμως πρέπει να βγαίνει και στην κούρσα. Στο 50άρι ελεύθερο πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος, χαλαρός, με τους παλμούς χαμηλά και είναι λίγο ζόρικο. Είναι ενθαρρυντικό το 21.70 για πρωινή κούρσα και πιστεύω ότι το απόγευμα θα πάω πιο γρήγορα. Στον τελικό θέλει πίεση για το μετάλλιο και θα είναι δύσκολα, αλλά το πιστεύω», δήλωσε ο Γκολομέεβ, ο οποίος είχε ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου το 2019, στη Γκουανγκζού.
Στο ίδιο αγώνισμα, ο Στέργιος Μπίλας δεν κατάφερε να περάσει στους ημιτελικούς, καθώς το 22.23 που σημείωσε δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητές του (έχει 21.83) και τον άφησε στην 24η θέση. Ο ίδιος, πάντως, εξήγησε ότι δεν περίμενε κάτι καλύτερο τη δεδομένη χρονική περίοδο: «Έκανα το καλύτερο που μπορούσα. Είναι περίεργη η περίοδος και έτσι κρατάμε ότι είναι μία αφετηρία. Πάνω σε αυτό το 50άρι θα "χτίσουμε" το υπόλοιπο της χρονιάς. Προφανώς θα ήθελα κάτι πιο γρήγορο, αλλά δεν μπορώ να είμαι και άδικος με τον εαυτό μου. Προχωράμε. Αυτές τις μέρες και γενικότερα τον τελευταίο μήνα δεν νιώθω καλά, αλλά προχωράμε καθώς δεν μπορώ να κάνω κάτι. Την Κυριακή με κούρασαν οι τέσσερις κούρσες (σ.σ. προκριματικά και μπαράζ στα 50μ. πεταλούδα, προκριματικός και τελικός στα 4Χ100μ. ελεύθερο), αλλά αυτό ήταν το πρόγραμμα και ήμουν προετοιμασμένος, γιατί στα 50μ. πεταλούδα στόχευα στα ημιτελικά και όχι στα μπαράζ. Το κενό από την Κυριακή μέχρι σήμερα δεν ξέρω αν μου έκανε καλό, καθώς είχα στο μυαλό μου να ξεκουραστώ και τελικά μπορεί να ξεκουράστηκα λίγο παραπάνω, αλλά εντάξει, ήταν γραφτό να γίνει έτσι. Θα δω τι έχω κάνει λάθος, τι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερα και στόχος είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Έχω επιλέξει να μην είμαι σε καλή κατάσταση σε αυτό το Παγκόσμιο και κυρίως ήρθα για τις "σκυταλοδρομίες και να προκριθούμε».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πολλή βροχή, πολύ χρώμα, όλα στον υπερθετικό στην παρισινή Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Η ανάρτηση των Μιλγουόκι Μπακς για τον σπουδαίο Έλληνα αθλητή
Ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς κράτησε τη γαλανόλευκη στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Ένα κομμάτι της ιστορίας της Γαλλίας, που έκλεψε την παράσταση
Ο διάσημος ποδοσφαιριστής μεταφέρει την Ολυμπιακή Φλόγα στους δρόμους του Παρισιού
Πίσω από το σκάφος που μετέφερε την ελληνική αποστολή, ακολούθησε εκείνη των προσφύγων
Ντυμένη στα μαύρα η Αμερικανίδα σταρ αναβίωσε την εμφάνιση της Zizi Jeanmaire το 1961
Για πρώτη φορά έναρξη σε ποτάμι
«Του αξίζουν τα εύσημα και δείχνει σε όλους την αφοσίωση του», δήλωσε ο προπονητής του
Η κορυφαία αθλητική διοργάνωση σε αριθμούς
Σε αναστολή για το υπόλοιπο της διοργάνωσης η Μπεβ Πρίστμαν - Έκθετη η εθνική ποδοσφαίρου γυναικών
Bart Lambriex και η Odile van Aanholt προέρχονται και οι δύο από δυναστείες ιστιοπλοΐας
Η διαδρομή των αθλητών κατά μήκος του ποταμού Σηκουάνα
Βungee jumping, wind tunnel, ιππασία στη θάλασσα είναι μερικά μόνο από όσα extreme ή εναλλακτικά sports και δράσεις μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το καλοκαίρι
Τα σενάρια θέλουν μέχρι και υποβρύχια στον Σηκουάνα
Θα κάνει το χατίρι στο Παρίσι ο καιρός;
Το μήνυμά του στους Έλληνες που θα αγωνιστούν στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες
Η Ελληνίδα πολίστρια μίλησε στην Athens Voice για την επιστροφή της Εθνικής ομάδας πόλο γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες
Η φωτογραφία στο Instagram στο περιθώριο των Ολυμπιακών Αγώνων 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.