Λαύριο - Ολυμπιακός 54-96: Ζέσταμα ενόψει «διαβολοβδομάδας»

«Καθάρισαν» οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 23-0 σε ένα πεντάλεπτο

Λαύριο - Ολυμπιακός
© EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Οι πρωταθλητές συνέτριψαν με 96-54 το Λαύριο και ανέβηκαν στο 8-1.

Αν και καθυστέρησε κατά περίπου επτά λεπτά να «μπει» στο κλειστό του Λαυρίου, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο το παιχνίδι με την τοπική ομάδα για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 16 και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 15 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των «ερυθρολεύκων».

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός 12άδας τον ΜακΚίσικ και τον τραυματία Ουίλιαμς-Γκος, ενώ ο Παπανικολάου χρησιμοποιήθηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντεμπούτο με τους γηπεδούχους (3-6) έκανε ο νεοαποκτηθείς Σκάιλερ Φλάτεν, που σημείωσε 12 πόντους.

Ο αγώνας

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 25-50, 36-75, 54-96

Ενα σερί 23-0 που «έτρεξε» ο Ολυμπιακός σε ένα πεντάλεπτο, μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου, καθόρισε από νωρίς την έκβαση του αγώνα.

Το Λαύριο προηγήθηκε 19-10, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά το «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα έφερε το σκορ στο 19-33 κι από κει και μετά τα πάντα πήραν το δρόμο τους.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με νέο σερί 12-0, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +25 (50-25) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας ακόμη και στο +46 (89-43), πριν το τελικό 96-54.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ