Με αντεπίθεση φωτιά ο ΠΑΟΚ πάγωσε το Καραϊσκάκη (video)

Απέσπασε μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού και παραμένει μόνος στην κορυφή

Σπουδαία νίκη με σκορ 1 – 2 πήρε ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού και παραμένει μόνος στην κορυφή του πρωταθλήματος με αέρα +5 βαθμών από τους αντιπάλους του και διεκδικητές του τίτλου. Ο Δικέφαλος του βορρά έπαιξε έξυπνα με αντεπιθέσεις και έδειξε ότι έχει αυτοπεποίθηση απέναντι σε μια καυτή έδρα σαν αυτή του του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μίτσελ δεν βρήκε λύσεις και παγιδεύτηκε στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Ο Άγγελος Αναστασιάδης είχε καλά στημένο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος τρύπησε τα δίχτυα του Ρομπέρτο με τους Αθανασιάδη (43΄), Περέιρα (47΄). Ο Μίτσελ έκανε αλλαγές μετά το 1-2 στο β΄ ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην συμπαγή άμυνα της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή της μπάλας και βγήκε περισσότερες φορές στην εστία του Γλύκου . Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν με δύναμη στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν από τις πτέρυγες με τους Φουστέρ, Αφελάι να ανοίξουν την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ. Οι πλάγιοι μπακ των φιλοξενούμενων Σκόνδρας, Ρατς με τους δύο στόπερ Βίτορ, Τζιόλη είχαν σωστή αλληλοκάλυψη. Ο Μήτρογλου δεν ήταν και πάλι σε καλή μέρα και ακούστηκαν αποδοκιμασίες από την εξέδρα. Λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας οι οπαδοί του Ολυμπιακού έριξαν φωτοβολίδες και καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο και το ματς καθυστέρησε να αρχίσει τρία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ έβαλε επίσης τρίτο κανονικό γκολ, το οποίο ακύρωσε ως οφσάιντ ο διαιτητής Αλέξανδρος Αρετόπουλος.