Η UEFA «έκοψε» τον διαιτητή για το πέναλτι υπέρ της Παρί Σεν Ζερμέν

Πρόκειται για τον Ζιμόν Μαρτσίνιακ

Η UEFA «έκοψε» τον διαιτητή για το πέναλτι υπέρ της Παρί Σεν Ζερμέν © EPA

UEFA: «Έκοψε» τον διαιτητή για το πέναλτι υπέρ της Παρί Σεν Ζερμέν - Πρόκειται για τον Ζιμόν Μαρτσίνιακ

Η Παρί Σεν Ζερμέν απέφυγε την ήττα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας χθες σε 1-1 τη Νιούκαστλ στο «Parc des Princes», μ' ένα αμφισβητούμενο πέναλτι του Κιλιάν Μπαπέ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ο Πολωνός διαιτητής, Ζιμόν Μαρτσίνιακ, μετά από υπόδειξη του VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι σε χέρι του Λιβραμέντο και ο σούπερ σταρ της Παρί ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Ο Πολωνός Τόμαζ Κβιατκόβσκι ήταν αυτός που έστειλε τον συμπατριώτη του να εξετάσει τη φάση και η UEFA αναγνωρίζοντας ουσιαστικά το λάθος του τον «έκοψε» από το σημερινό παιχνίδι της Σοσιεδάδ με την Σάλτσμπουργκ, όπου και πάλι θα ήταν στο VAR, και τον αντικατέστησε με τον Γερμανό, Μάρκο Φριτζ.