Σάκκαρη - Χάιβς 2-0: Άνετη νίκη-πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Wimbledon

Σε μόλις μία ώρα και δεκαοκτώ λεπτά

Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση για την Μαρία Σάκκαρη στους WTA Finals της Γουαδαλαχάρα © EPA

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν ανώτερη της Ζόι Χάιβς, της οποίας και επικράτησε με 2-0 σετ παίρνοντας την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Wimbledon.

Σε εύκολη νίκη εξελίχθηκε το ματς της Μαρίας Σάκκαρη με την Ζόι Χάιβς. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 2-0 και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Wimbledon.

Μόλις σε μία ώρα και 18 λεπτά, η Σάκκαρη «καθάρισε» την Χάιβς με 6-1, 6-4 και περιμένει μία εκ των Σάβιλ και Τόμοβα στον επόμενο γύρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Σάκκαρη. Χωρίς να χάσει πόντο έφτασε στο 2-0 και παρά το game που πήρε η Χάιβς στη συνέχεια, το ματς ήταν... κατήφορος. Η Ελληνίδα τενίστρια δεν έχασε άλλο game και έφτασε πανεύκολα στο 6-1.

Στο δεύτερο σετ, η ιστορία κύλησε το ίδιο άνετα. Η Σάκκαρη έφτασε στο 3-0 εύκολα με την Χάιβς να «ξυπνάει» και να μειώνει σε 3-1 αρχικά και στη συνέχεια σε 4-2. Δεν ήταν όμως αρκετό για να δυσκολέψει τη Σάκκαρη που με ψυχραιμία έφτασε στο 6-4 και το 2-0 σετ.