NBA Finals: Break των Σέλτικς στην έδρα των Γουόριορς για το 1-0

Κέρδισαν με 120-108

Οι Σέλτικς κατάφεραν και έσπασαν την έδρα των Γουόριορς στο πρώτο κιόλας παιχνίδι των τελικών του NBA και πήραν προβάδισμα με 1-0.

Οι Σέλτικς επικράτησαν των Γουόριορς με 120-108 στο Σαν Φρανσίσκο και έκαναν το 1-0 στους φετινούς τελικούς του ΝΒΑ.

Με τρομερό comeback από το -15, οι Κέλτες αιφνιδίασαν τους Γουόριορς και έσπασαν ήδη από το Game 1 την έδρα των αντιπάλων τους.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους (6/8 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε ακόμα 24 πόντους, ο Ντέρικ Γουάιτ 21 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ 18 πόντους. Αξιοσημείωτο είναι πως οι Σέλτικς είδαν τον Τζέισον Τέιτουμ να μένει στους 12 πόντους με 3/17 σουτ (αλλά και 13 ασίστ).

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 34 πόντους (21 στην πρώτη περίοδο, όταν έκανε και ρεκόρ τριπόντων σε μία περίοδο στην ιστορία των NBA Finals), ο Άντριου Γουίγκινς 20 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 15 πόντους.

Γουόριορς-Σέλτικς: Τα σημαντικότερα του αγώνα

Στον αγώνα, ο Κάρι πήρε από νωρίς το... όπλο του και σημείωσε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα. Οι Κέλτες, όμως, κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά και να μειώσουν στο -4 (32-28) στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου.

Η αντεπίθεση των Σέλτικς συνεχίστηκε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με το επιμέρους 10-0 που πέτυχαν να τους βάζει ξανά στο παιχνίδι και το σκορ στο 56-54 υπέρ τους.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Γουόριορς. Με ένα επιμέρους 14-3 ξέφυγε με 75-64 και στη συνέχεια έφτασαν ως και το +15 (87-72).

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, όλα πήγαν καλά για τους Σέλτικς. Με αμείωτη πίεση και με επιθέσεις που έβγαιναν όλες σε καλάθι πέρασαν μπροστά με 106-103 με τρίποντο του Χόρφορντ. Χόρφορντ, ο οποίος κατάφερε να πετύχει 11 (!) πόντους μόνο στην τέταρτη περίοδο.

Η νίκη των Σέλτικς σε αριθμούς

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 54-56, 92-80, 120-108

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 4 (2/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 20 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 34 (12/25 σουτ, 7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπσον 15 (6/14 σουτ, 3/7 τρίποντα), Μπιέλιτσα 3 (1), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 7 (1), Πόρτερ 12 (4), Τοσκάνο-Άντερσον, Λι, Πουλ 9 (1/5 τρίποντα), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 12 (3/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Χόρφορντ 26 (6/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Σμαρτ 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 24 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς, Κορνέτ, Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Τάις 3 (1), Γουάιτ 21 (5/8 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 20/43 δίποντα, 19/45 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 22/44 δίποντα, 21/41 τρίποντα, 13/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 12 λάθη

Το Game 2 των NBA Finals είναι προγραμματισμένο για τα χαράματα της Δευτέρας ώρα Ελλάδος.