Conference League, Μίντιλαντ - ΠΑΟΚ: Ήττα με 1-0 στη Δανία

Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες ο Δικέφαλος του Βορρά

Μίντιλαντ - ΠΑΟΚ για το Europa Conference League: Ήττα με 1-0 για τον «δικέφαλο του Βορρά» στη Δανία.

Ο ΠΑΟΚ, στον πρώτο αγώνα του Europa Conference League, ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κόντρα στη Μίντιλαντ, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 1-0 εκτός έδρα.

Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Πλέον στρέφει την προσοχή του στη ρεβάνς στην Τούμπα, ελπίζοντας στην ανατροπή που θα του δώσει την πρόκριση στους «16» του Europa Conference League.

Το μοναδικό τέρμα στο «Arena Herning» σημείωσαν οι γηπεδούχοι στο 20′ της αναμέτρησης. Ο Άντερσον έστειλε με δυνατό διαγώνιο σουτ την μπάλα στο τέρμα του ΠΑΟΚ.

Europa Conference League - Τα πρώτα αποτελέσματα

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τα play offs εισόδου στους «16» του Europa Conference League:

• Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 2-3
  • Μίντιλαντ (Δανία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-0
  • Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1-0
  • Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)- Φίτεσε (Ολλανδία) 2-1

Διευκρινίζεται ότι ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ έχει καταργηθεί, οπότε η ισοπαλία μετά από 180 λεπτά οδηγεί στην παράταση ανεξάρτητα από τον αριθμό των γκολ που έχει σημειώσει κάθε ομάδα εντός και εκτός έδρας. Εάν και στο 30λεπτο που θα ακολουθήσει, δεν υπάρξει νικητής, τότε η διαδικασία θα οδηγείται στα πέναλτι.

Οι νικητές προκρίνονται στους «16» του Europa Conference League, όπου τους περιμένουν οι νικητές των 8 ομίλων: Αλκμααρ (Ολλανδία), Βασιλεία (Ελβετία), Κοπεγχάγη (Δανία), Φέγενορντ (Ολλανδία), Γάνδη (Βέλγιο), ΛΑΣΚ (Αυστρία), Ρεν (Γαλλία) και Ρόμα (Ιταλία).

Η κλήρωση για τη φάση των «16» θα γίνει την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου και οι αγώνες στις 10 και 17 Μαρτίου.