Έγραψε ιστορία ο Φερστάπεν - Παγκόσμιος πρωταθλητής για φέτος

Προσπέρασε τον Λιούις Χάμιλτον στον τελευταίο γύρο

Γράφτηκε ιστορία στο grand prix του Άμπου Ντάμπι με τον Μαξ Φερστάπεν να είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής για φέτος.

Ο Μαξ Φερστάπεν είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1, επικρατώντας στο τελευταίο grand prix της χρονιάς στο Άμπου Ντάμπι, προσπερνώντας μάλιστα τον Λιούις Χάμιλτον που προπορευόταν στον τελευταίο γύρο.

Ο Ολλανδός οδηγός έχασε το προβάδισμα που είχε στην Pole position μόλις στα πρώτα μέτρα του αγώνα αλλά με τεράστια ανατροπή πήρε την 1η θέση και μαζί το πρωτάθλημα.

Πρόκειται για το πρώτο πρωτάθλημα που κρίθηκε στο τελευταίο grand prix μετά το 1974. Αξίζει να σημειωθεί πως πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές αναδείχθηκε η Μερσεντές για 8η φορά συνεχόμενη.

Με την νίκη του Μαξ Βερστάπεν, ο Λιούις Χάμιλτον δεν κατάφερε να κατακτήσει τον 8ο τίτλο στην καριέρα του και τα τέσσερα σερί πρωταθλήματα.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ