Ο Άγιαξ νίκησε 13-0 τη Φένλο - Ιστορικό ρεκόρ

Στη Φένλο αγωνίζεται ο Γιώργος Γιακουμάκης

Άγιαξ
Άγιαξ © EPA/OLAF KRAAK

Ο Άγιαξ με μία απίστευτη εμφάνιση, κέρδισε εκτός έδρας τη Φένλο με 13-0 - Η μεγαλύτερη νίκη όλων των εποχών στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Ο Άγιαξ «διέλυσε» με 13-0 τη Φένλο, στη μεγαλύτερη νίκη όλων των εποχών στην Eredivisie. Ο «Αίαντας» δεν φρέναρε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και ισοπέδωσε την αντίπαλό του. Παράλληλα, ξεπέρασε το δικό του ρεκόρ που ήταν 12-1 επί της Φίτεσε στις 19 Μαΐου 1972.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-0, χάρις στα γκολ των Εκέλενκαμπ (13′), Τραορέ (17′, 32′), Τάντιτς (44′). Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Κουμ στο 52′, έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων. Ό,τι και να επιχειρούσαν οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ κατέληγε στο βάθος της εστίας της Φένλο με αποτέλεσμα αυτό το απίστευτο σκορ.

Ο Τραορέ έφτασε στο «πενταρέ», σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα στο β’ ημίχρονο (54′, 65′, 87′), ενώ στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκαν και οι Άντονι (55′), Εκέλενκαμπ (57′, δεύτερο γκολ), Μπλιντ (59′), Χούντελααρ (74′ πέν., 76′) και Μαρτίνες (78′).

Ο Γιακουμάκης αγωνίστηκε για 79 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Εσανούσι.