Τσάμπιονς Λιγκ: Πρεμιέρα με «διπλό» επί του Άγιαξ η Λίβερπουλ

Οι «reds» επικράτησαν του «Αίαντα» με 1-0

Με αυτογκόλ του Ταλιαφίκο στο 35' η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από το Άμστερνταμ επικρατώντας με 1-0 του Άγιαξ.

Τεράστια νίκη στην έδρα του βασικού της αντιπάλου για την κορυφή του ομίλου, του Άγιαξ, πήρε η Λίβερπουλ.

Οι περσινοί πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 35ο λεπτό όταν ο Ταλιαφίκο μπήκε στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Μανέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Άγιαξ στη συνέχεια του παιχνιδιού προσπάθησε να βρει το δρόμο για την ισοφάριση, χωρίς όμως κάποια επιτυχία.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αταλάντα έφυγε με ευκολία από την έδρα της Μίντιλαντ, επικρατώντας με 4-0.

Με μία αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 26' με τον Ζάπατα.

Δέκα λεπτά αργότερα, από σκόρερ έγινε δημιουργός, τροφοδότησε τον Γκόμεζ και εκείνος έκανε το 2-0 για την ομάδα του Μπέργκαμο.

Το 3-0 έκανε στο 42' ο Μουριέλ ενώ το τελικό 4-0 έγραψε στο 89ο λεπτό ο Μίραντσουκ.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ