Τσάμπιονς Λιγκ: Πρεμιέρα με «διπλό» επί του Άγιαξ η Λίβερπουλ

Οι «reds» επικράτησαν του «Αίαντα» με 1-0

Λίβερπουλ εναντίον Άγιαξ
Λίβερπουλ εναντίον Άγιαξ © EPA/MAURICE VAN STEEN

Με αυτογκόλ του Ταλιαφίκο στο 35' η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από το Άμστερνταμ επικρατώντας με 1-0 του Άγιαξ.

Τεράστια νίκη στην έδρα του βασικού της αντιπάλου για την κορυφή του ομίλου, του Άγιαξ, πήρε η Λίβερπουλ.

Οι περσινοί πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 35ο λεπτό όταν ο Ταλιαφίκο μπήκε στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Μανέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Άγιαξ στη συνέχεια του παιχνιδιού προσπάθησε να βρει το δρόμο για την ισοφάριση, χωρίς όμως κάποια επιτυχία.

Χαιρετισμός Κυριάκου Μητσοτάκη σε εκδήλωση για την προώθηση της ισότητας των φύλων εν μέσω COVID

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αταλάντα έφυγε με ευκολία από την έδρα της Μίντιλαντ, επικρατώντας με 4-0.

Με μία αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 26' με τον Ζάπατα.

Δέκα λεπτά αργότερα, από σκόρερ έγινε δημιουργός, τροφοδότησε τον Γκόμεζ και εκείνος έκανε το 2-0 για την ομάδα του Μπέργκαμο.

Το 3-0 έκανε στο 42' ο Μουριέλ ενώ το τελικό 4-0 έγραψε στο 89ο λεπτό ο Μίραντσουκ.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις