Europa League: Το ματς που έληξε 6-6

Ανάμεσα στη Μπάτσκα Τόπολα και τη Στεάουα Βουκουρεστίου

Μπάτσκα Τόπολα-Στεάουα Βουκουρεστίου
Μπάτσκα Τόπολα-Στεάουα Βουκουρεστίου © YouTube

Ισόπαλες 6-6 αναδείχθηκαν οι Μπάτσκα Τόπολα και Στεάουα Βουκουρεστίου για τα προκριματικά του Europa League.

Την ομάδα της Μπάτσκα Τόπολα δεν την γνωρίζει κανείς παρότι προέρχεται από τη Σερβία. Ο συγκεκριμένος επαρχιακός σύλλογος ολοκλήρωσε χθες την παρθενική της ευρωπαϊκή συμμετοχή, στα προκριματικά του Europa League, αλλά τουλάχιστον δεν έπεσε άδοξα.

Η εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Στεάουα Βουκουρεστίου, έληξε 6-6, ένα σκορ που δεν έχουμε ξαναδεί σε ευρωπαϊκά κύπελλα. Βέβαια χρειάστηκε παράταση για να φτάσουμε μέχρι εκεί, με το σκορ στο 90λεπτο να είναι 4-4! Το δράμα ξεκίνησε νωρίτερα, όταν οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν 4-3 με αυτογκόλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η Μπάτσκα ισοφάρισε στο 94’!

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν άλλες δύο φορές προβάδισμα, όμως οι Σέρβοι είχαν την απάντηση. Τελικά η Στεάουα επικράτησε στα πέναλτι με 5-4 και πέρασε. Οι ηρωικοί γηπεδούχοι έπαιζαν από το 44’ με δέκα παίκτες και από το 103’ με εννιά, λόγω αποβολών.

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ