Πρωτοπόρος ο Ολυμπιακός μετά το 1-0 επί του Παναθηναϊκού

Δίκαια φωνάζουν οι «πράσινοι» για πέναλτι πάνω στον Μακέντα

Ολυμπιακός
Ολυμπιακός/ © EUROKINISSI/LATO KLODIAN

Νίκη πρωτιάς για τον Ολυμπιακό με το «φτωχό» 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό που φωνάζει για τη διαιτησία.

Μετά την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Άρη, ο Ολυμπιακός άδραξε την ευκαιρία και με το δύσκολο 1-0 επί του Παναθηναϊκού έπιασε κορυφή με 41 βαθμούς έναντι 40 των πρωταθλητών.

Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν σκόραραν, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν πιο σοβαρός και επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 74ο λεπτό, μία επαφή χρειάστηκε ο Ελ Αραμπί για να εκμεταλλευτεί σέντρα-ασίστ του Βαλμπουενά και με βολέ να ανοίξει το σκορ και να κρίνει το παιχνίδι.

Στο 53’ ο Μακέντα ζήτησε πέναλτι για πάτημα του Μπα μέσα στην περιοχή. Ο Φινλανδός διαιτητής Γκεστράνιους πήγε στο VAR, είδε τη φάση, αλλά έκρινε πως δεν υπήρχε παράβαση. Κανείς δεν κατάλαβε γιατί…