Επική ανατροπή Παναθηναϊκού, «αυτοκτονία» για ΑΕΚ

Το «τριφύλλι» έκανε το 0-2, 3-2 σε ένα μεγάλο ματς στο ΟΑΚΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΕΚ / ΦΩΤΟ: ΙΝΤΙΜΕ SPORTS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ με μεγαλειώδη ανατροπή στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ

Μέχρι το 65ο λεπτό στο ΟΑΚΑ, ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός φαινόταν πως θα χάσει από την ΑΕΚ και μάλιστα εύκολα. Οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 2-0 χάρη σε γκολ των Μπακάκη, Ολιβέιρα, είχε δοκάρι με τον Πορτογάλο και είχε ένα σωρό ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς. Κι όμως το έχασε!

Λες και γύρισε ένας διακόπτης στους “πράσινους”, που μπόρεσαν και έκαναν μια μεγαλειώδη ανατροπή. Στο 66’ ο Μακέντα μείωσε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Περέα έκανε το 2-2. Στο τέλος το ματς έγινε “ροντέο” με φάσεις εκατέρωθεν και κρίθηκε με έναν μοναδικό τρόπο. Πριν από ένα κόρνερ, ο Παναθηναϊκός έκανε τρίτη αλλαγή. Ο στόπερ Κολοβέτσιος μπήκε για να δώσει βάθος στην άμυνα και στην πρώτη επαφή του με την μπάλα διαμόρφωσε το 3-2 με κεφαλιά! Μάλιστα δεν πανηγύρισε, αφού η ΑΕΚ είναι η πρώην του ομάδα…