Λίβερπουλ και Άρσεναλ στο ματς της χρονιάς (video)

Το μεταξύ τους ματς για το Λιγκ Καπ Αγγλίας, έληξε 5-5!

Liverpool 5-5 Arsenal (5-4 on penalties) Reds win dramatic 10-goal thriller | Highlights

Ισόπαλο, 5-5, έληξε το ματς της χρονιάς, μεταξύ Λίβερπουλ και Άρσεναλ.

Μία μοναδική ποδοσφαιρική παράσταση έδωσαν την Τετάρτη το βράδυ Λίβερπουλ και Άρσεναλ. Μπορεί το Λιγκ Καπ Αγγλίας να είναι μια διοργάνωση ήσσονος σημασίας και να μην χρησιμοποιούνται οι βασικοί, όμως όσοι δεν είδαν αυτό το ματς, πραγματικά έχασαν.

Έπειτα από 90 καταιγιστικά λεπτά, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 5-5 και κρίθηκε στα πέναλτι, με τους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ να επικρατούν με 5-4 και να προκρίνονται στα προημιτελικά.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, όμως δέχτηκαν τρία γκολ μέσα σε λιγότερο από 25 λεπτά, πριν μειώσουν για το 2-3 του ημιχρόνου. Η Άρσεναλ σημείωσε τέταρτο γκολ στις αρχές του Β’ μέρους, αλλά ισοφαρίστηκε σε 4-4, πριν ξαναπάρει προβάδισμα. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε οριστικά στις καθυστερήσεις, πριν πάρει τον αγώνα στα πέναλτι, αφού παράταση δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Πέρα από την τρομερή διακύμανση, πολλά από τα δέκα γκολ που σημειώθηκαν, ήταν εντυπωσιακά.