Στη Μάντσεστερ Σίτι ο πρώτος τίτλος της χρονιάς (video)

Νίκησε τη Λίβερπουλ στα πέναλτι και πήρε το Σούπερ Καπ Αγγλίας

manchestercity
Manchester City © EPA/WILL OLIVER

Στη Μάντσεστερ Σίτι ο πρώτος τίτλος της χρονιάς. Νίκησε τη Λίβερπουλ στα πέναλτι και πήρε το Σούπερ Καπ Αγγλίας.

Μικρή σημασία έχει ακόμη και για τους Άγγλους το δικό τους Σούπερ Καπ (που λέγεται Κομιούνιτι Σιλντ), όμως έστω κι έτσι η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει να κάνει… συλλογή από κούπες μέσα στο 2019. Αφού πέρυσι κατέκτησε το τρεμπλ, σήμερα ήρθε η ώρα για ένα ακόμη τρόπαιο.

Στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ, αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ (που ήταν δεύτερη πέρυσι στο πρωτάθλημα) και έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε 1-1, επικράτησε στα πέναλτι με 5-4.

Η ομάδα του Γουαρδιόλα ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, όπου σκόραρε με τον Στέρλινγκ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ ήταν σαρωτική και πέρα από το γκολ του Μάτιπ, είχε δύο δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών. Το ματς δεν είχε παράταση και στα πέναλτι, ο Ουινάλντουμ ήταν ο μοναδικός που αστόχησε στις δέκα προσπάθειες που έγιναν.