Ολοκληρώθηκε ο 31ος Κλασικός Μαραθώνιος

Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο

Ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο ήταν ο μεγάλος νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Αφρικανός πρώτευσε με χρόνο 2:13:59 και έγινε δεκτός με θερμό χειροκρότημα από τους φίλους του αθλητισμού, που είχαν συρρεύσει στο Καλιμάρμαρο. Oι συμπατριώτες του, Κιμέλι Νίξον και Ντέβιντ Ρούτοχ ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στο Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 2:23΄.59΄΄.

Οι περίπου 11.000 δρομείς ξεκίνησαν το πρωί από το Μαραθώνα για την ιστορική διαδρομή, που είχε τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας. Παράλληλα με την εκκίνηση στον Κλασικό Μαραθώνιο, δόθηκε και εκείνη των 10.000 μέτρων από τη Λεωφόρο Αμαλίας. Ο δήμαρχος Αθηναίων, κ. Καμίνης, έδωσε το έναυσμα στους 8.000 δρομείς.

Στα 5χλμ. νικητής ήταν ο Κώστας Νακόπουλος, ο οποίος δήλωσε μετά τον τερματισμό του: «Το χάρηκα πολύ. Μου φάνηκε πιο εύκολη η φετινή διαδρομή. Απλά επειδή ήμουν υγιής έμεινα με το πρώτο γκρουπ και έφυγα στο τέλος».