«Άλωσε» την Πόλη ο Ολυμπιακός (video)

Νίκησε στην παράταση την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενέρ

Ένα παιχνίδι που έκανε δικό του και παραλίγο να το χάσει από αμέλεια, κατέληξε τελικά στη… βαλίτσα του Ολυμπιακού, ο οποίος νίκησε τη Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 90-83 στην παράταση.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ως αουτσάιντερ κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης του Ομπράντοβιτς, κάτι που επιβεβαιώθηκε στο ημίχρονο όταν και έχαναν με 10 πόντους (40-30).

Μετά την ανάπαυλα τα πάντα άλλαξαν και με εκπληκτική άμυνα, η ελληνική ομάδα αγκάλιασε τη νίκη προηγούμενη με 69-60 στα μέσα τις τέταρτης περιόδου και 75-69 στο τελευταίο λεπτό.

Μία σειρά από λάθη όμως (ειδικά ένα του Παπανικολάου), έδωσε την ευκαιρία στους Τούρκους να ισοφαρίσουν σε 75-75.

Στην παράταση, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι και με εκπληκτικό τον Πρίντεζη πήραν τεράστια νίκη με 90-83.

Σαν άλλος Ντένμον, ο Ρόμπερτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους και πέντε τρίποντα, ενώ ο Πρίντεζης πέτυχε 18.

Τους 12 στην πρώτη περίοδο και τους έξι στην παράταση. Σπουδαία δουλειά και από τον Στρέλνιεκς με 16.