Εκτός Ευρώπης ο Ολυμπιακός (video)

EPA / TOLGA BOZOGLU

Ούτε τις ευνοϊκές συγκυρίες που διαμορφώθηκαν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός, που έχασε με 4-1 από την Μπεσικτάς στην Τουρκία και αποκλείστηκε στη φάση των “16” του Γιουρόπα Λιγκ.

Μετά το 1-1 του πρώτου ματς, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στην Κωνσταντινούπολη για να πάρουν αποτέλεσμα, αλλά στο πρώτο 20λεπτο βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ. Ενώ όλα έδειχναν μια δύσκολη βραδιά για την ελληνική ομάδα, η κατάσταση άλλαξε άρδην. Πρώτα ο Ελιουνούσι μείωσε σε 2-1 και πριν τελειώσει το ημίχρονο, η τουρκική ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του επιθετικού Αμπουμπακάρ.

Η Μπεσικτάς κλείστηκε, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να ισοφαρίσει απέναντι σε μια ομάδα που τα είχε χαμένα. Αντίθετα, προς το τέλος δέχτηκε άλλα δύο γκολ, με συνέπεια να γυρίσει στην Ελλάδα με το βαρύτατο 4-1.