Χατ τρικ Ρονάλντο στο ντέρμπι της Μαδρίτης (video)

Η Μπαρτσελόνα απομακρύνεται από την κορυφή μετά τη νέα γκέλα

EPA/EMILIO NARANJO

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που πέτυχε χατ-τρικ, η Ρεάλ πήρε το ντέρμπι της Μαδρίτης με τρόπο εντυπωσιακό, καθώς επικράτησε της Ατλέτικο με 3-0 μέσα στο «Βιθέντε Καλντερόν».

Το πρώτο γκολ του Πορτογάλου σταρ στο 23' ήταν και λίγο τυχερό, αφού η μπάλα απο το φάουλ που εκτέλεσε χτύπησε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατάληξε στα δίχτυα του Ομπλάκ. Στο 71΄ο Ρονάλντο με εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος απο τον Σάβιτς, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στο 77΄ με την Ρεάλ να «χτυπάει» στην αντεπίθεση και τον Μπέιλ να πασάρει υποδειγματικά στον Ρόναλντο, που έκανε από κοντά το 3-0. Με τα τρία γκολ που πέτυχε ο CR7 έγινε πρώτος σκορ της Ρεάλ στα ντέρμπι με την Ατλέτικο.

Η «Βασίλισσα» με αυτή την νίκη της διατήρησε το αήττητο της στο ισπανικό πρωτάθλημα και ξέφυγε με 4 βαθμούς από την Μπαρτσελόνα, που νωρίτερα έμεινε στο 0-0 με τη Μάλαγα μέσα στο «Καμπ Νου».

Οι «Μπλαουγκράνα» αγωνίστηκαν χωρίς τους Μέσι και Σουάρες, οι οποίοι ήταν εκτός αποστολής, ενώ είδαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να ακυρώνει ως οφσάιντ κανονικό γκολ του Πικέ στο 83΄!

Μεγάλη νίκη πέτυχε Σεβίλη επί της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με 3-2, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Ισπανία, καθώς νίκησε, μετά από συναρπαστικό ματς, 3-2 μέσα στο «Ριαθόρ», μολονότι έχανε με 2-1 έως το 87ο λεπτό.

Η ομάδα της Γαλικίας προηγήθηκε με τα γκολ των Μπάμπελ, μόλις στο 1ο λεπτό, και του Αντόνε στο 42', ενώ οι Ανδαλουσιάνοι μείωσαν στο 44ο λεπτό με τον Ντζόνζι. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το σκορ δεν θα άλλαζε, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (87' Βιτόλο και 90' Μερκάδο), η Σεβίλη «γύρισε» το ματς και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Με τον Ρίκο να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης στο 10΄ η Εϊμπάρ υπερασπίστηκε την έδρα της, απέναντι στην Θέλτα.