Αργυρός στο Ρίο ο σφαιροβόλος Δημήτρης Σενικίδης

Πέμπτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Με βολή στα 16,17 μ. ο τρομερός Δημήτρης Σενικίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό της κατηγορίας F20 στη σφαιροβολία. Ο Έλληνας αθλητής χάρισε το πέμπτο, συνολικά, στη χώρα μας στους 15ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Στράτο Νικολαΐδη, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία και για ένα ακόμα χάλκινο μετάλλιο. Έμεινε τελικά 4ος με 15.69 (ατομικό ρεκόρ), αφού ο Αυστραλός Τοντ Χότζετς, με 15.82 στην τελευταία του προσπάθεια, πέρασε τον Έλληνα αθλητή. Φανταστική επίδοση από τον Μαλαισιανό Μουχαμάντ Ζόλκεφλι, που με 16.84 έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ και πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Συνολικά οι Έλληνες αθλητές έχουν κατακτήσει δύο χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα μέχρι στιγμής στο Ρίο.