- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
«Οι μύθοι δεν έχουν ηλικία» - Το βίντεο της Φίνος Φιλμ για τα γενέθλια της Μαρινέλλας
Το αφιερωματικό βίντεο για τη σπουδαία τραγουδίστρια
Φίνος Φιλμ-Μαρινέλλα: Η ανάρτηση για τα γενέθλιά της - Το αφιερωματικό βίντεο για τη σπουδαία τραγουδίστρια
Η Μαρινέλλα γιορτάσε στις 19 Μαΐου τα 86α γενέθλιά της και η Φίνος Φιλμ με ένα ξεχωριστό βίντεο τίμησε τη παρουσία της τραγουδίστριας στο χώρο του θεάματος. Στο αφιερωματικό βίντεο που αναρτήθηκε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, περιλαμβάνονται σκηνές της τραγουδίστριας από τις δημοφιλείς παλιές ελληνικές ταινίες που είχε συμμετάσχει.
Δύο από τις πιο χαρακτηριστικές ταινίες, όπου τραγούδησε η Μαρινέλλα για τη Φίνος Φιλμ, είναι τα «Γοργόνες και Μάγκες» και «Η Παριζιάνα».
Η ανάρτηση της Φίνος Φιλμ
«Μελωδικές ευχές στέλνουμε σήμερα στην αγαπημένη μας Μαρινέλλα που έχει τα γενέθλια της! "Εγώ υπάρχω γιατί θέλω να υπάρχω" δήλωσε πρόσφατα η θρυλική μας σολίστ και εμείς της ευχόμαστε να θέλει να υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα, γιατί οι μύθοι δεν έχουν ηλικία».
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Το ταξίδι της Μαρινέλλας στον κινηματογράφο
Συμμετείχε ως τραγουδίστρια σε 24 ταινίες συνολικά εκ των οποίων 3 ήταν ταινίες της Φίνος Φιλμ (και οι τρεις σε σενάριο και σκηνοθεσία του Γιάννη Δαλιανίδη). Η πρώτη της κινηματογραφική εμφάνιση ήταν μαζί με τον Στέλιο Καζαντζίδη στην ταινία «Η Κυρία Δήμαρχος» (1960) και η τελευταία ήταν στην ταινία «Κρίμα… το Μπόι Σου» (1970) με το ομότιτλο τραγούδι, σε μουσική του Γιώργου Χατζηνάσιου και στίχους της Σέβης Τηλιακού, να αποτελεί μία ακόμα προσθήκη στη λίστα με τις διαχρονικές επιτυχίες της.
Το 1968 ήταν η χρονιά που ανέτειλε το αστέρι της Μαρινέλλας. Η πρώτη της επιτυχία ήταν το τραγούδι του Ζαμπέτα «Σταλιά Σταλιά», το οποίο συμπεριλήφθηκε στην ταινία «Ο Πιο Καλός ο Μαθητής» αλλά και στο ομότιτλο πρώτο προσωπικό της άλμπουμ. Την ίδια χρονιά, η Μαρινέλλα συνεργάστηκε για πρώτη φορά με τη Φίνος Φιλμ στο μιούζικαλ «Γοργόνες και Μάγκες» όταν τραγούδησε το «Άνοιξε Πέτρα», σε μουσική Μίμη Πλέσσα και στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου, δίνοντας μια ερμηνεία που έγινε εμβληματική. Το συγκεκριμένο τραγούδι συνδέθηκε απόλυτα με το όνομά της, αγαπήθηκε πολύ από το κοινό και παρέμεινε σταθερά στο ρεπερτόριό της όλα αυτά τα χρόνια. Το 1969 συμμετείχε σε άλλες δύο ταινίες της Φίνος Φιλμ.
Στη δραματική ταινία «Γυμνοί στο Δρόμο» ερμήνευσε τα τραγούδια «Αστέρι στο Παράθυρο» και «Δυο Αδέρφια», σε μουσική του Σταύρου Ξαρχάκου και στίχους του Ιάκωβου Καμπανέλλη, που παραμένουν ακυκλοφόρητα. Ενώ στην ταινία «Η Παριζιάνα» ερμήνευσε τα τραγούδια «Δώσ’ Μου τ’ Αθάνατο Νερό» και «Ζωγραφισμένα στο Χαρτί» σε μουσική του Μίμη Πλέσσα και στίχους του Άκου Δασκαλόπουλου.
Η Μαρινέλλα συμμετείχε σε δύο τηλεοπτικές σειρές του Κώστα Κουτσομύτη. Ερμήνευσε το τραγούδι των τίτλων και άλλα 7 τραγούδια της δραματικής σειράς «Η Πρόβα του Νυφικού» (1995), που βασίστηκε σε βιβλίο της Ντόρας Γιαννακοπούλου, και υποδύθηκε τη Μαρίκα Σουέζ, θιασάρχη ενός θεατρικού μπουλουκιού, στη σειρά «Ύστερα Ήρθαν οι Μέλισσες» (2000), που βασίστηκε στο μυθιστόρημα του Γιάννη Ξανθούλη.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε με τους συντελεστές για το φεστιβάλ που διεξάγεται για δεύτερη χρονιά, τις ταινίες και όσα θα δούμε
Το πρωταγωνιστικό καστ της νέας ταινίας της Marvel σε κοινή φωτογραφία
Κυκλοφόρησε το πρώτο trailer
Κανείς δεν μπορεί να το δείξει καλύτερα από το ίδιο το ελληνικό σινεμά
H Marvel αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί και να ρίξει στην αρένα δύο από τους πιο δημοφιλείς ήρωές της
Ο Μπενουά Ντελόμ πραγματοποιεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του, διασκευάζοντας μια πρόσφατη ταινία του Ολιβιέ Μασέ Ντεπάς
Ο Αντρέι Τανάσε βρίσκει το κατάλληλο έδαφος για να θίξει μια σειρά από ζητήματα που αφορούν στη σύγχρονη ρουμανική πραγματικότητα
Ο ισπανός σκηνοθέτης τιμά αγαπημένα φιλμ του κλασικού Χόλιγουντ και ταυτόχρονα ξετυλίγει την προσφιλή θεματολογία του, βάζοντας ξανά σε περίοπτη θέση τις αγαπημένες του γυναίκες
Τι είπε ο ηθοποιός στην πρεμιέρα της νέας του ταινίας
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.