- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Μπεν Στίλερ στα σοβαρά!
Είναι ένας από τους πιο αστείους ηθοποιούς του αμερικανικού σινεμά, αλλά στο «Δεν σκέφτομαι, άρα υπάρχω» του Νόα Μπάουμπαχ δείχνει μια διαφορετική, πιο σκοτεινή πλευρά του ταλέντου του. Στο περασμένο φεστιβάλ του Βερολίνου ο Μπεν Στίλερ μίλησε στην ATHENS VOICE …
![5285-12609.jpg 5285-12609.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/04/14/5285-12609_0.jpg)
Ο Γκρίνμπεργκ κι εγώ
Το χαρακτήρα του Γκρίνμπεργκ δεν τον βλέπουμε συχνά στο σινεμά. Είναι γεμάτος ατέλειες, αλλά προσπαθεί. Και νομίζω ότι αυτό οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε. Γιατί έχει το κουράγιο να αντιμετωπίσει τις επιλογές, τα λάθη, τις αποτυχίες του και να συνεχίσει να κοιτάζει μπροστά.
Το τέλος της νιότης
Είμαι κι εγώ στην ηλικία που πρέπει να αρχίσω να προσαρμόζομαι με το ότι πιθανότατα έχω ήδη ζήσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου. Για μένα όμως δεν μοιάζει τόσο τραγικό, αντίθετα είναι κάτι που σε βοηθά να ανακαλύψεις τι είναι σημαντικό στη ζωή. Ωστόσο δεν νομίζω ότι αυτό που λέμε κρίση της μέσης ηλικίας υπάρχει. Μάλλον είναι μια ευκαιρία να καταλάβεις πού βρίσκεσαι, πού πας, τι στ’ αλήθεια θέλεις, αντί του να τρέχεις μπροστά δίχως να βλέπεις το στόχο ή τον προορισμό, τι είναι σημαντικό. Ξέρεις τι λένε – «η νιότη χαραμίζεται στους νέους».
Πώς να είσαι αστείος
Νομίζω ότι όποιος λέει ότι ξέρει το μυστικό τού να είναι αστείος λέει ψέματα. Εγώ πάντως το αγνοώ. Μπορώ να καταλάβω αν ένα αστείο δεν θα λειτουργήσει, αλλά τελικά πρέπει να εμπιστεύεσαι το ένστικτό σου. Αν κάτι σε κάνει να γελάς, αν μια ιδέα σε ηλεκτρίζει, τότε μπορείς να το δοκιμάσεις. Και πιθανότατα θα βρεθούν κάποιοι που θα γελάσουν με το αστείο σου κι όχι εις βάρος σου…
Το βάρος των προσδοκιών
Δεν νιώθω καμιά πίεση για το αν κάποια ταινία μου θα απογοητεύσει το κοινό μου, αν θα κάνει εισιτήρια ή αν το «Δεν σκέφτομαι, άρα υπάρχω» δεν θα αρέσει σε όσους είδαν το «Μια νύχτα στο μουσείο». Δεν αξίζει τον κόπο να ανησυχείς για κάτι που δεν μπορείς να επηρεάσεις. Υπάρχουν τόσες πολλές νέες ταινίες κάθε εβδομάδα και ξέρεις οι άνθρωποι έχουν το δικό τους τρόπο να ξεχωρίζουν αυτές που θα τους αρέσουν. Δεν νομίζω ότι κανείς από τους θεατές μιας κωμωδίας μου θα απογοητευτεί που έκανα αυτό το φιλμ. Πολύ απλά δεν θα το δει και θα περιμένει την επόμενη ταινία στην οποία θα είμαι αστείος…
Το μυστικό της επιτυχίας μου
Δεν μπορείς να είσαι ηθοποιός ή να έχεις ζήσει στο Χόλιγουντ και να μην έχεις έρθει αντιμέτωπος με την αποτυχία. Εγώ μπορεί τελικά να υπήρξα τυχερός, αν και τα πράγματα δεν ήταν πάντα εύκολα, όμως ξέρω πολλούς ανθρώπους που είχαν πολλά να προσφέρουν αλλά δεν είχαν την τύχη να το κατορθώσουν. Όπως με την επιτυχία, έτσι και με την αποτυχία το σημαντικότερο είναι πώς τη διαχειρίζεσαι. Πώς προχωράς μπροστά. Γιατί ευτυχώς η δυστυχώς κάθε καινούργια μέρα είναι μια καινούργια πρόκληση. Και αν έμαθα κάτι μεγαλώνοντας, είναι να εκτιμώ και να χαίρομαι το τώρα.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε με τους συντελεστές για το φεστιβάλ που διεξάγεται για δεύτερη χρονιά, τις ταινίες και όσα θα δούμε
Το πρωταγωνιστικό καστ της νέας ταινίας της Marvel σε κοινή φωτογραφία
Κυκλοφόρησε το πρώτο trailer
Κανείς δεν μπορεί να το δείξει καλύτερα από το ίδιο το ελληνικό σινεμά
H Marvel αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί και να ρίξει στην αρένα δύο από τους πιο δημοφιλείς ήρωές της
Ο Μπενουά Ντελόμ πραγματοποιεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του, διασκευάζοντας μια πρόσφατη ταινία του Ολιβιέ Μασέ Ντεπάς
Ο Αντρέι Τανάσε βρίσκει το κατάλληλο έδαφος για να θίξει μια σειρά από ζητήματα που αφορούν στη σύγχρονη ρουμανική πραγματικότητα
Ο ισπανός σκηνοθέτης τιμά αγαπημένα φιλμ του κλασικού Χόλιγουντ και ταυτόχρονα ξετυλίγει την προσφιλή θεματολογία του, βάζοντας ξανά σε περίοπτη θέση τις αγαπημένες του γυναίκες
Τι είπε ο ηθοποιός στην πρεμιέρα της νέας του ταινίας
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.