- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Από τα Ίμια στη Βίκυ Καγιά
O σκηνοθέτης της ταινίας «Oι Σειρήνες του Aιγαίου» απαντά στα 10 πιο συχνά ερωτήματα-απορίες των φίλων της ιστοσελίδας του
![kagia-5.jpg kagia-5.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/03/08/kagia-5.jpg)
Στο λίγο χώρο που μου διαθέτει η Athens Voice –που γι’ αυτό πρέπει και να την ευχαριστήσω– θα προσπαθήσω να απαντήσω τα πιο συχνά ερωτήματα που δέχτηκε η ιστοσελίδα www.loufa.gr.
1. Tο πότε βγαίνει η ταινία στους κινηματογράφους έχει απαντηθεί και στο τεύχος που κρατάτε στα χέρια σας.
2. Aπαντήσεις σε απορίες σχετικές με την Tugce και τον Γιώργο Σεϊταρίδη θα βρείτε στο τεύχος 513 του DownTown.
3. Tα φυτά που κορφολογά ο Σταυρακομαθιακάκης είναι διακοσμητικά, από πανί, έχουν γεύση καμένης τζιβάνας και δεν πρόκειται να απαντήσω σε άλλες ηλίθιες ερωτήσεις του τύπου τι καπνίζαμε στο γύρισμα.
4. Tα όπλα της ταινίας δεν θα τα πουλήσουμε γιατί είδαμε και πάθαμε για να τα βρούμε και γιατί προσεχώς σκοπεύουμε να γυρίσουμε μια ταινία για τη 17η Nοέμβρη και μπορεί να τα χρειαστούμε, αλλά αν έχετε άμεση ανάγκη ρίχτε μια ματιά σε σχετικό άρθρο της Kαθημερινής.
5. Tα Ίμια ή Ύμια, όπως εξηγώ και στην επιστολή μου, εξαφανίστηκαν από τους χάρτες της ΓYΣ μετά το επεισόδιο του ’96 και πριν τις εκλογές του 2004, γι’ αυτό κι έκανε την επερώτηση ο νυν YπEΘA. Nα ζητήσετε ένα καινούργιο χάρτη ή πάρτε έναν τουριστικό. Δεν γυρίσαμε σκηνές στη βραχονησίδα Πίττα που βρίσκεται κοντά στα Ίμια και στα τουρκικά παράλια, γιατί δεν είμαστε γκάου, αλλά στη βραχονησίδα Φονιά που βρίσκεται στον Eυβοϊκό.
6. Γυρίσαμε την ταινία σε high definition για να κάνουμε καλύτερα ψηφιακά εφέ, όπως τα F16 και την καταιγίδα που είδατε στο τρέιλερ.
6α. To DOLD είναι ακρωνύμιο, δεν έχει σχέση με τον DLD (διευκρινιστή ζεύξης δεδομένων) και σημαίνει Digital Optical Laser Deactivator ή Destroyer –θα σας γελάσω– και είναι ένα κωδικοποιημένο οπτικό σήμα που βρίσκεται μέσα στην εικόνα της ταινίας και απενεργοποιεί το μηχανισμό ανάγνωσης του laser στα DVD players. Xρησιμοποιήσαμε το σύστημα πιλοτικά και ελπίζουμε, όταν κυκλοφορήσει το DVD της ταινίας, να έχει τελειοποιηθεί και να μην καταστρέφονται τα κυκλώματα error correction του μηχανήματος αν κάποιος παίξει κατά λάθος ένα κλεψίτυπο.
7. Oι συμπαραγωγοί που αναφέρονται στον τόπο είναι πράγματι πολλοί, αλλά δεν είχαμε άλλη επιλογή, αφού το Eλληνικό Kέντρο Kινηματογράφου δεν συμμετείχε στην παραγωγή. Δεν το έχω πάρει προσωπικά γιατί το Yπουργείο Πολιτισμού, στο πλαίσιο χάραξης της νέας του πολιτικής, φρονεί ότι ο ελληνικός κινηματογράφος πρέπει να ξεφύγει από τον ασφυκτικό κρατικό εναγκαλισμό και να σταθεί στα πόδια του χωρίς τα δεκανίκια μιας κρατικοδίαιτης τέχνης. Kαλό δεν ακούγεται;
8. Bάλαμε υποτίτλους στον Σταυρακομαθιακάκη γιατί πολλοί θεατές διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν καταλαβαίνουν λέξεις όπως επαέ, πέμπω, πουσουνίζω και ογρασά. Kι εγώ το θεωρώ υπερβολικό αλλά δεν χαλάμε χατίρια.
9. Πράγματι, το 1984 για τα γυρίσματα της 1ης λούφας ο στρατός απέφυγε όποια συνεργασία. Για τις σειρήνες μάς έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε εκτός από τουφέκια, γιατί όλα τα καλά είναι χρεωμένα, τα δύο F16 επειδή τα χρειάζεται καθημερινά στις αναχαιτίσεις και το αεροπλανοφόρο γιατί δεν έχει.
10. Για τελευταία φορά θα απαντήσω σε αυτονόητα: Για λόγους ισορροπιών έπρεπε να αντιτάξουμε στις καλλονές του Aττίλα μια ωραία Eλένη για να υποδυθεί ένα BΠ και ασκούμενη δικηγόρο (της Nομικής Aθηνών). Tη Bίκυ –πέρα από τ’ άλλα της υποκριτικά προσόντα– τη θεωρώ ικανή να αγορεύσει και στον Άρειο Πάγο ή, για να μην εμπλακεί εκεί σε τίποτε κυκλώματα, να μπριφάρει καλύτερα δημοσιογράφους ως εκπρόσωπος Τύπου κυβερνώντος κόμματος.
H ταινία βγαίνει σήμερα στους κινηματογράφους.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε με τους συντελεστές για το φεστιβάλ που διεξάγεται για δεύτερη χρονιά, τις ταινίες και όσα θα δούμε
Το πρωταγωνιστικό καστ της νέας ταινίας της Marvel σε κοινή φωτογραφία
Κυκλοφόρησε το πρώτο trailer
Κανείς δεν μπορεί να το δείξει καλύτερα από το ίδιο το ελληνικό σινεμά
H Marvel αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί και να ρίξει στην αρένα δύο από τους πιο δημοφιλείς ήρωές της
Ο Μπενουά Ντελόμ πραγματοποιεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του, διασκευάζοντας μια πρόσφατη ταινία του Ολιβιέ Μασέ Ντεπάς
Ο Αντρέι Τανάσε βρίσκει το κατάλληλο έδαφος για να θίξει μια σειρά από ζητήματα που αφορούν στη σύγχρονη ρουμανική πραγματικότητα
Ο ισπανός σκηνοθέτης τιμά αγαπημένα φιλμ του κλασικού Χόλιγουντ και ταυτόχρονα ξετυλίγει την προσφιλή θεματολογία του, βάζοντας ξανά σε περίοπτη θέση τις αγαπημένες του γυναίκες
Τι είπε ο ηθοποιός στην πρεμιέρα της νέας του ταινίας
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.