- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Το Athens Digital Arts Festival επιστρέφει την άνοιξη
Προσκαλεί καλλιτέχνες, θεωρητικούς και επισκέπτες να εισέλθουν σε έναν ανοίκειο κόσμο
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Η αφίσα του Athens Digital Arts Festival - «Welcome to the Uncanny» Η αφίσα του Athens Digital Arts Festival - «Welcome to the Uncanny»](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-01-26/festival.jpg)
Athens Digital Arts Festival - «Welcome to the Uncanny»: Η 19η διοργάνωση του Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακών Τεχνών της Ελλάδας επιστρέφει την άνοιξη
Το Athens Digital Arts Festival (ADAF), το Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακών Τεχνών της Ελλάδας, επιστρέφει την άνοιξη του 2023 για τη 19η διοργάνωσή του τόσο στον φυσικό όσο και τον ψηφιακό χώρο προσκαλώντας καλλιτέχνες, θεωρητικούς, δημιουργούς και επισκέπτες να εισέλθουν σε έναν ανοίκειο κόσμο.
Υπό τον τίτλο «Welcome to the Uncanny», το 19ο Athens Digital Arts Festival διερευνά την αίσθηση κάτι γνώριμου αλλά παράξενου εμβαθύνοντας στην έννοια του ανοίκειου - πώς εκδηλώνεται σήμερα και πώς σχετίζεται με τις νέες τεχνολογίες, την επαυξημένη και εικονική πραγματικότητα, αλλά και με τα όρια μεταξύ ψηφιακού και φυσικού κόσμου;
«Welcome to the Uncanny»
Το uncanny (ανοίκειο) αναφέρεται σε κάτι που είναι οικείο αλλά συγχρόνως ανησυχητικά παράξενο, ένα συναίσθημα ανάμεσα στο δέος και την ανατριχίλα.
Αρχικά περιέγραφε συναισθήματα προς ανθρώπινες οντότητες με μυστηριώδη χαρακτηριστικά, αλλά σήμερα προσδιορίζει κυρίως συναισθήματα προς άψυχα αντικείμενα που προσομοιάζουν την πραγματική ζωή, όπως τα ρομπότ και κάθε είδους ψηφιακή προσομοίωση. Με την ανάπτυξη της τεχνολογίας, ερχόμαστε αντιμέτωποι με αυτό το λανθάνον συναίσθημα όλο και περισσότερο. Ακόμη και στην καθημερινότητά μας, η χρήση τεχνολογιών όπως οι αλγόριθμοι και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μπορεί να δημιουργήσει μια παρόμοια αίσθηση.
Θεωρητικοί, ψυχαναλυτές και φιλόσοφοι έχουν μελετήσει την έννοια του ανοίκειου επί σχεδόν δύο αιώνες, συνδέοντάς την με τα καταπιεσμένα συναισθήματα και τις παρορμήσεις, τη γνωστική αβεβαιότητα, την αδυναμία διάκρισης του καλού από το κακό και την αμφιβολία για το τι είναι «πραγματικό».
Με την τεχνολογία στο επίκεντρο, έχουν εμφανιστεί νέοι όροι όπως το «uncanny valley» (κοιλάδα της αβεβαιότητας) και το «digital uncanny» (ψηφιακό ανοίκειο) σκιαγραφώντας το πώς αισθανόμαστε όταν οι μηχανές μπορούν να προβλέψουν κάθε μας κίνηση ώστε να αμφιβάλλουμε ακόμα και για την ελεύθερη βούλησή μας.
Το 19ο Athens Digital Arts Festival διερευνά πώς τα θολά όρια μεταξύ του φυσικού και του τεχνητού, του ανθρώπου και της μηχανής μπορούν να δημιουργήσουν ένα απόκοσμο ή παράξενο συναίσθημα και σας προσκαλεί να αναστοχαστείτε το ανοίκειο.
Κάλεσμα Συμμετοχής
Φιλοδοξώντας να δημιουργήσει μια εμβυθιστική εμπειρία που στρέφει το βλέμμα στο μέλλον, το 19ο Athens Digital Arts Festival προσκαλεί καλλιτέχνες, επιστήμονες, στοχαστές, τεχνολόγους και δημιουργούς από την Ελλάδα και το εξωτερικό να αναδείξουν την έννοια του ανοίκειου υποβάλλοντας τις προτάσεις τους στις ακόλουθες κατηγορίες: Installations, Video Art, Performances, Web Art, Animation, Digital Image, VR/AR, Games, Talks, Workshops, Music και Kids.
Το κάλεσμα συμμετοχής για το ADAF 2023 έχει λάβει μεγάλη ανταπόκριση, καθώς δημιουργοί από όλο τον κόσμο έχουν υποβάλει εκατοντάδες αιτήσεις. Ωστόσο, οι καλλιτέχνες έχουν μία τελευταία ευκαιρία να υποβάλουν τις προτάσεις τους μέχρι την 1η Φεβρουαρίου.
Αναλυτικές πληροφορίες για τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων στο 2023.adaf.gr.
Περισσότερες πληροφορίες για το 19ο Athens Digital Arts Festival «Welcome to the Uncanny», τις ημερομηνίες και τον χώρο διεξαγωγής του φεστιβάλ και τους συμμετέχοντες καλλιτέχνες θα ανακοινωθούν τους επόμενους μήνες.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.