- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα
Η ηθοποιός εξηγεί γιατί αποφάσισε να μπει στον πολιτικό στίβο και μιλά για την υποψηφιότητά της με τον συνδυασμό «Αττική Μπροστά»
![giorgos-psychas.jpg.jpg giorgos-psychas.jpg.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/giorgos-psychas.jpg.jpg)
![Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα](/images/1074x600/jpg/files/2023-09-29/alexandra-palaiologou-nikos-xardalias.jpg)
Αυτοδιοικητικές Εκλογές 2023: H ηθοποιός Αλεξάνδρα Παλαιολόγου μιλάει για την υποψηφιότητά της ως Περιφερειακή Σύμβουλος στον Κεντρικό Τομέα με τον συνδυασμό «Αττική Μπροστά» του Νίκου Χαρδαλιά.
Έχοντας διαγράψει τη δική της πορεία, μετά την αποφοίτησή της από τη Δραματική Σχολή του Γιώργου Θεοδοσιάδη, στο θέατρο, τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, η Αλεξάνδρα Παλαιολόγου, αποφάσισε να διεκδικήσει την ψήφο των συμπολιτών της, στις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές, πιστεύοντας πως «κάθε πολίτης που θέλει να είναι ενεργός οφείλει να βγαίνει μπροστά».
![Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα](/images/w734/jpeg/files/2023-09-29/alexandra-paliologou-attiki-mprosta.jpeg)
Γιατί θέλετε να γίνετε Περιφερειακή Σύμβουλος;
Γιατί έχω πολύ όρεξη και θέληση να υλοποιήσω αυτά που θα βελτιώσουν την Αττική μας. Γιατί θέλω να πρόσφερα έμπρακτα στον τόπο που μεγάλωσα και στους ανθρώπους του. Ο ρόλος της περιφέρειας και των δήμων έχουν πολύ κομβικό ρόλο στο τρόπο διαβίωσης των πολιτών καθώς αποτελούν «μικρές κυβερνήσεις». Θέλω λοιπόν να λάβω μέρος στη διαμόρφωση μιας ισχυρής περιφέρειας για όλους.
Τι συνέβαλε στο να λάβετε αυτή την απόφαση;
Θεωρώ πως όποιος άνθρωπος αγαπάει τον τόπο του και τους ανθρώπους του αξίζει να ασχοληθεί με τα κοινά και να αποκτήσει ενεργό ρόλο. Δεν είχα ποτέ βλέψεις για πολιτική καριέρα και να λάβω μια θέση στην πολιτική σκηνή. Μου αρέσει πολύ να βοηθάω και η αυτοδιοίκηση είναι ένας χώρος που μπορείς πραγματικά να προσφέρεις. Η ζωή είναι γεμάτη προκλήσεις και προσκλήσεις. Σε κάποιες λέμε όχι και σε κάποιες λέμε ναι! Στην πρόσκληση του Νίκου Χαρδαλιά είπα ναι για δυο λόγους. Ο ένας είναι γιατί δεν μου αρέσει να διαμαρτύρομαι εάν δεν είμαι η ίδια διατεθειμένη να κάνω κάτι γι’ αυτά. Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με τον ίδιο τον Νίκο. Με τίμησε με την πρόσκληση ένας δραστήριος άνθρωπος, αεικίνητος με όραμα, όπου ό,τι του έχει ανατεθεί είναι άκρως αποτελεσματικός και γι’ αυτό δεν θα μπορούσα να αρνηθώ.
Τι μήνυμα θα θέλατε να απευθύνετε προς τους πολίτες της Αττικής;
Από τις βουλευτικές εκλογές παρατηρήθηκε μεγάλο ποσοστό αποχής από τις κάλπες. Επικρατεί μια αποστροφή των πολιτών από τα κοινά. Είμαι αισιόδοξη όμως και ευελπιστώ πως αυτό δεν θα γίνει και στις αυτοδιοικητικές εκλογές και πως ο κόσμος θα συμμετέχει. Προτρέπω γενικά τον κόσμο και ιδιαίτερα τη νέα γενιά την Κυριακή της 8ης Οκτωβρίου, να πάει στις κάλπες και να ψηφίσει. Με την αποχή δεν λύνονται τα προβλήματα, μόνο διογκώνονται. Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί ο καθένας με τον τρόπο του να αναδείξουμε την Περιφέρειά μας και να τη φτάσουμε στο επίπεδο που της αξίζει.
![Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα Αλεξάνδρα Παλαιολόγου: Με τον Νίκο Χαρδαλιά έχουμε κοινό αξιακό σύστημα](/images/w734/jpeg/files/2023-10-02/alexandra-palaiologou-ekloges-2023-attiki-mprosta.jpeg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.