Ελλαδα

Το 2004 έχασε το χρυσό επειδή ιεροκήρυκας μπήκε στον δρόμο και τον τράβηξε εκτός πορείας.

40ός Αυθεντικός Μαραθώνιος: Ο Βαντερλέι ντε Λίμα τερμάτισε ξανά 19 χρόνια μετά το «χάλκινο» μετάλλιο © ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

40ός Αυθεντικός Μαραθώνιος: Η απίστευτη ιστορία του Βραζιλιάνου δρομέα - Το 2004 έχασε το χρυσό επειδή ιεροκήρυκας μπήκε στον δρόμο και τον τράβηξε εκτός πορείας.

Μια σπουδαία ιστορία εκτυλίχθηκε στον 40ό Αυθεντικό Μαραθώνιο. Ο 54χρονος Βραζιλιάνος Βαντερλέι ντε Λίμα έκανε χρόνο 2:54:29 και τερμάτισε στον Αυθεντικό Μαραθώνιο, όπως είχε κάνει και το 2004 όπου πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Μόνο που 19 χρόνια πριν ήταν πρώτος και το χρυσό χάθηκε από «εισβολή» ενός ιεροκήρυκα.

© ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

To περιστατικό που του «στοίχησε»το χρυσό μετάλλιο

Το 2004, στον Μαραθώνιο ενώ βρισκόταν στο 36ο χιλιόμετρο, ο Ιρλανδός ιεροκήρυκας Κορνίλιους Χόραν, μπήκε από το πλήθος στον δρόμο του αγώνα, επιτέθηκε στον Βραζιλιάνο δρομέα και τον τράβηξε εκτός δρόμου. Αποτέλεσμα αυτού του επεισοδίου ήταν από την πρώτη να βρεθεί στην τρίτη θέση.

Vanderlei de Lima Shows Incredible Perserverance - Athens 2004 Men's Marathon

Συνεργεία από τη Βραζιλία ήρθαν στην Αθήνα για να καλύψουν την παρουσία του

Σήμερα στο 40ό Μαραθώνιο, για χάρη του ήρθαν συνεργεία από την Βραζιλία για να απαθανατίσουν την διαδρομή του στον παγκοσμιο θεσμό της Αθήνας, ενώ η βραζιλιάνικη παραγωγή ετοιμάζει ντοκιμαντέρ για την παρουσία του.

Τόσο στο 36ο χλμ, όσο και στον τερματισμό, τον υποδέχτηκαν με σημαίες αρκετοί Βραζιλιάνοι στις κερκίδες, αλλά και φίλοι στον αγωνιστικό χώρο, σε μία ξεχωριστή στιγμή και για τον ίδιο.

Αποφάσισε να τρέξει στην Αθήνα τον τελευταίο του μαραθώνιο. Γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο Καλλιμάρμαρο, όπου στην τελική ευθεία μπήκε μαζί με τον προπονητή του και έφερε στις μνήμες το μακρινό 2004. Εκεί  όπου είχε μπει στον τερματισμό κάνοντας τον πανηγυρισμό-αεροπλάνο.

«Ηταν πολύ έντονο συναισθηματικά αυτό για μένα. Στον τερματισμό ήταν και λίγο δύσκολο, αλλά τα κατάφερα» τόνισε ο Βαντερλέι ντε Λίμα.