- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Self test: Σποτ για την επιστροφή των μαθητών Λυκείου στις τάξεις
«Το πιο σημαντικό τεστ γίνεται εκτός σχολείου», τιτλοφορείται το νέο σποτ της κυβέρνησης
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Self test - Σποτ για την επιστροφή των μαθητών Λυκείου στα σχολεία Self test - Σποτ για την επιστροφή των μαθητών Λυκείου στα σχολεία](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/08/self_test_mathitria.jpg)
Self test: Το σποτ για τη διενέργειά του από τους μαθητές και την επιστροφή τους στη δια ζώσης εκπαίδευση.
Στη δημοσιότητα δόθηκε το νέο σποτ για την επιστροφή των μαθητών του Λυκείου στις τάξεις από την Δευτέρα 12 Απριλίου 2021, μετά τη διενέργεια των self test, δύο φορές την εβδομάδα.
«Το πιο σημαντικό τεστ γίνεται εκτός σχολείου», είναι ο τίτλος του σποτ, που δείχνει μία μαθήτρια Λυκείου να μαθαίνει ξαφνικά ότι έχει τεστ. Όχι, όμως, κάποιο τεστ πάνω στην ύλη των μαθημάτων, αλλά ...self test. Η μαθήτρια ακολουθεί τις οδηγίες διενέργειας του τεστ, προκειμένου να δει αν είναι θετική ή αρνητική στον κορωνοϊό, αλλά και το αν θα μπορέσει να επιστρέψει στην τάξη της.
Self test: Ποια η διαδικασία για μαθητές και εκπαιδευτικούς
Γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα παραλαμβάνουν δωρεάν το self-test, μαζί με ενημερωτικό υλικό από το φαρμακείο, χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ τους. Το πρώτο τεστ μπορούν να το παραλάβουν μαθητές και εκπαιδευτικοί Λυκείου από σήμερα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και από την Παρασκευή στην υπόλοιπη χώρα. Από την ερχόμενη Δευτέρα θα μπορούν να παραλάβουν και το 2ο τεστ.
Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ θα μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή την Δευτέρα το πρωί.
Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test.
Αν το self-test είναι αρνητικό:
Για τους μαθητές, θα εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους όλη την εβδομάδα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης.
Για τους εκπαιδευτικούς, θα εκδίδεται η δήλωση αρνητικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr.
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/ τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.
Αν το self-test είναι θετικό:
Θα εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapid test σε δημόσια δομή.
Η λίστα με τις δημόσιες δομές περιλαμβάνεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr
Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, θα ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, οι μαθητές/εκπαιδευτικοί θα λαμβάνουν σχετική βεβαίωση από το σημείο εξέτασης και επιστρέφουν στο σχολείο.
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αποπνικτική ατμόσφαιρα από τους καπνούς
Η πρόγνωση του Γιάννη Καλλιάνου
Διερευνάται το ιστορικό του δράστη της επίθεσης - Οι πρώτες πληροφορίες
Ευθύνες σε Λιμενικό, Πυροσβεστική και Αστυνομία, επιρρίπτουν οι μάρτυρες
Έχουν κινητοποιηθεί 30 πυροσβέστες με 12 οχήματα και από αέρος 2 αεροσκάφη και 3 ελικόπτερα
Πιστόλι έτοιμο για χρήση βρέθηκε στο αυτοκίνητό του
Ο χάρτης με τις περιοχές υψηλής επικινδυνότητας
Πληροφορίες για εγκλωβισμένους
Δείτε αναλυτικά τις σχολές με τα περισσότερα και τα λιγότερα μόρια
Ιστορίες καλοκαιρινής ελαφρότητας έζησα φέτος καθώς, μετακινήθηκα με ταξί
Η στιγμή που ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης κρατούσε την ελληνική σημαία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου
«Η Τζένη Καρέζη είχε το χάρισμα να σε μαγνητίζει με ένα βλέμμα»
Τα ίχνη του χάθηκαν την Τετάρτη (24.7)
Ταυτοποιήθηκαν δύο άτομα τέσσερα χρόνια μετά
Το παράπονο που εξέφρασε για την κηδεία
Όσα περιγράφει η 26χρονη σήμερα γυναίκα
Είχε διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία από και προς Αεροδρόμιο
Είχε αρνηθεί να υποβληθεί σε ιατροδικαστική εξέταση
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.