- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![magda-fysssa89 magda-fysssa89](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/01/18/magda-fysssa89.jpg)
Τιμητική η πρόταση Βαρουφάκη, λέει η Μάγδα Φύσσα. Πυρά του ΜέΡΑ 25 σε ΜΜΕ και πολιτικούς κύκλους.
Οξύτατη κριτική κατά «ΜΜΕ και πολιτικών κύκλων που επιδόθηκαν σε μια ακόμη άγρια δολοφονία του χαρακτήρα του Γ. Βαρουφάκη, ασκούν πηγές του ΜέΡΑ 25 επικαλούμενες μάλιστα δήλωση της Μάγδας Φύσσα που δημοσιεύεται σήμερα στην Εφημερίδα των Συντακτών. Στη δήλωσή της η κ. Φύσσα αναφέρει ότι ήταν τιμητική η πρόταση του Γιάνη Βαρουφάκη να είναι υποψήφια για την Προεδρία της Δημοκρατίας και τονίζει ότι είναι δευτερεύον αν ρωτήθηκε εκ των προτέρων ή όχι
Οι πηγές του ΜέΡΑ 25 αναφέρουν ότι η Μάγδα Φύσσα μίλησε και προσθέτουν:
«Μετά από 24 ώρες όπου τα ΜΜΕ και πολιτικοί κύκλοι επιδόθηκαν σε μια ακόμα άγρια δολοφονία του χαρακτήρα του Γ. Βαρουφάκη, η Μάγδα Φύσσα πήρε μόνη της την πρωτοβουλία να αποκαταστήσει την αλήθεια. Με δήλωσή της στην ΕφΣυν ξεκαθάρισε:
Πρώτον, ότι η πρόταση Βαρουφάκη όχι μόνο δεν την έθιξε η στενοχώρησε αλλά ότι την βρήκε, πράγματι, τιμητική.
Δεύτερον, ότι εκείνοι που δεν την σεβάστηκαν ήταν οι δημοσιογράφοι που ασφυκτικά την πίεζαν να τους απαντήσει για κάτι που, η ίδια θεωρεί, δευτερεύον: τον αν ο Βαρουφάκης την ρώτησε ή όχι.
Τρίτον, τα ΜΜΕ επιμελώς αγνόησαν την ουσία, όπως είχαν αγνοήσει την απαράδεκτη εισήγηση της εισαγγελέως την 18η Δεκεμβρίου».
Το ΜέΡΑ25, και ο γραμματέας του Γιάνης Βαρουφάκης, υπογραμμίζουν οι ίδιες πηγές, θα συνεχίσουν να εστιάζουν στην ουσία στηρίζοντας τη Μάγδα Φύσσα, η οποία ανήκει σε όλους τους Έλληνες που ποθούν λαϊκή ενότητα εναντίον της ακροδεξιάς στροφής της κοινωνίας μας στον καιρό της Χρεοδουλοπαροικίας. Αυτό, δηλαδή, που συμβολίζει η πρόταση της Μάγδας Φύσσα για την Προεδρία της Δημοκρατίας.
Η δήλωση της Μάγδας Φύσσα, όπως δημοσιεύτηκε στην «Εφημερίδα των Συντακτών»:
«Αυτό που θα ήθελα να πω προς όλους τους δημοσιογράφους είναι ότι για μένα προσωπικά η πρόταση του κ. Βαρουφάκη ήταν τιμητική. Δεν στέκομαι στο αν με ρώτησε ή δεν με ρώτησε. Το θεωρώ δευτερεύον, αν και σ'αυτό στάθηκαν όλοι οι δημοσιογράφοι. Θέλω όμως να πω κάτι άλλο. Θα ήθελα αυτόν τον ζήλο που επέδειξαν το απόγευμα της Πέμπτης τα Μέσα Ενημέρωσης, που δεν άφησαν ούτε μια στιγμή ησυχίας για μένα και την οικογένειά μου, να τον έδειχναν στις 18 Δεκεμβρίου 2019, όταν η εισαγγελέας της έδρας Αδαμαντία Οικονόμου έκανε την πρότασή της που κόντεψε να μας στείλει όλους αδιάβαστους. Εξαιρώ βέβαια τους λίγους δημοσιογράφους που έχουν παλέψει όλα αυτά τα χρόνια γι'αυτή τη δίκη. Αλλά θα ήθελα όλοι να είχαν δείξει τον ίδιο ζήλο που έδειξαν την Πέμπτη. Να είχαν κάνει την κριτική τους και να είχαν παρουσιάσει αυτή την πρόταση σε όλον τον κόσμο. Θα ήθελα τότε να με έψαχναν απελπισμένα, όπως με έψαχναν χθες, όπου μάλιστα το μόνο που με ρωτούσαν ήταν αν ρωτήθηκα ή δεν ρωτήθηκα. Όσο για την τηλεόραση που ανεβάζει και κατεβάζει κυβερνήσεις, θα έπρεπε τα πέντε αυτά χρόνια να είναι εδώ και να παρακολουθεί τη δίκη, στην οποία έχουν αποκαλυφτεί τα πάντα. Κι από αυτά ελάχιστα έχουν παρουσιαστεί».
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αποπνικτική ατμόσφαιρα από τους καπνούς
Η πρόγνωση του Γιάννη Καλλιάνου
Διερευνάται το ιστορικό του δράστη της επίθεσης - Οι πρώτες πληροφορίες
Ευθύνες σε Λιμενικό, Πυροσβεστική και Αστυνομία, επιρρίπτουν οι μάρτυρες
Έχουν κινητοποιηθεί 30 πυροσβέστες με 12 οχήματα και από αέρος 2 αεροσκάφη και 3 ελικόπτερα
Πιστόλι έτοιμο για χρήση βρέθηκε στο αυτοκίνητό του
Ο χάρτης με τις περιοχές υψηλής επικινδυνότητας
Πληροφορίες για εγκλωβισμένους
Δείτε αναλυτικά τις σχολές με τα περισσότερα και τα λιγότερα μόρια
Ιστορίες καλοκαιρινής ελαφρότητας έζησα φέτος καθώς, μετακινήθηκα με ταξί
Η στιγμή που ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης κρατούσε την ελληνική σημαία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου
«Η Τζένη Καρέζη είχε το χάρισμα να σε μαγνητίζει με ένα βλέμμα»
Τα ίχνη του χάθηκαν την Τετάρτη (24.7)
Ταυτοποιήθηκαν δύο άτομα τέσσερα χρόνια μετά
Το παράπονο που εξέφρασε για την κηδεία
Όσα περιγράφει η 26χρονη σήμερα γυναίκα
Είχε διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία από και προς Αεροδρόμιο
Είχε αρνηθεί να υποβληθεί σε ιατροδικαστική εξέταση
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.