Τέταρτη αναμέτρηση για τις δύο τενίστριες

Η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη © EPA

Μαρία Σάκκαρη: Με Ριμπάκινα στα προημιτελικά του Miami Open - Τέταρτη αναμέτρηση για τις δύο τενίστριες

Η Έλενα Ριμπάκινα (νο4 στον κόσμο) θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στους προημιτελικούς του Miami Open.

Η περυσινή φιναλίστ του τουρνουά 1000 της WTA επικράτησε με 2-0 σετ της Αμερικανίδας, Μάντισον Κις (6-3, 7-5), μετά από μία ώρα και 24 λεπτά κι έκλεισε «ραντεβού» με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία νωρίτερα είχε προκριθεί άνευ αγώνα μετά την αποχώρηση της Άννα Καλίνσκαγια λόγω τραυματισμού.

Η Ριμπάκινα τελείωσε το ματς με 5 άσους, κέρδισε το 80% των πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς της (33/41) και 50% στο δεύτερο (11/22), ενώ εκμεταλλεύτηκε τις 3 από τις συνολικά 8 ευκαιρίες που είχε για να «σπάσει» το σερβίς της αντιπάλου της.

Μαρία Σάκκαρη και Ριμπάκινα θα συναντηθούν στο κορτ για 4η φορά, με την τενίστρια από το Καζακστάν να έχει επικρατήσει δύο φορές, με την πιο πρόσφατη στα WTA Finals με 2-1 (6-0, 6-7, 7-6).