Ολυμπιακός-Μονακό 94-88: Στο Final 4 της Ευρωλίγκα οι «ερυθρόλευκοι»

Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά η Εφές

Ολυμπιακός – Μονακό 94-88: Τεράστια νίκη-πρόκριση στο Final 4 της Euroleague
Ολυμπιακός – Μονακό 94-88: Τεράστια νίκη-πρόκριση στο Final 4 της Euroleague © Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα στη Μονακό στο ΣΕΦ και με φοβερή ανατροπή προκρίθηκε στο Final-4 της Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι.

Τεράστια νίκη-πρόκριση στο Final-4 της Ευρωλίγκα που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι πήρε ο Ολυμπιακός στο game 5 επί της Μονακό με 94-88.

Οι Πειραιώτες βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι και το 36ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Μονεγάσκους να έχουν κατορθώσει να βγάλουν πλήρως εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους. Τα συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενούμενων και κάποιες χαμένες επιθέσεις του Ολυμπιακού είχαν ως αποτέλεσμα να χτίσει η Μονακό μία διαφορά επτά πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, αλλά η Μονακό με τον Μάικ Τζέιμς να μονοπωλεί το σκοράρισμα της ομάδας του, κατάφερε να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα των τριών πόντων. Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα και με ηγέτες τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει κεφάλι στο σκορ παρά το κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς που έφτασε τους 24 πόντους για τη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4 (4 ασίστ), Σλούκας 15 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 6 (2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 12 (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέστερμαν, Τόμας 6 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μοτιεγιούνας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ουαταρά 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 5 (1), Χολ 5 (2 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 λάθη)