Champions League: Νίκη για Τσέλσι, στο «Χ» Βιγιαρεάλ-Γιουβέντους

Πρώτο βήμα πρόκρισης για τους «μπλε»

9’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν τη νίκη κόντρα στη Λιλ
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν τη νίκη κόντρα στη Λιλ © EPA

Champions League: Πρώτο βήμα πρόκρισης για την Τσέλσι που νίκησε με 2-0 τη Λιλ - Ισόπαλες Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους στην Ισπανία.

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League έκανε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε της Λιλ με 2-0 στο «Στάνφορντ Μπριτζ».

Οι «μπλε» του Λονδίνου ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό όταν ο Ζιγέχ βρήκε τον Χάβερτζ και εκείνος τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0.

Το τελικό 2-0 έκανε ο Πούλισικ στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Καντέ.

Η ρεβάνς θα γίνει σε δύο εβδομάδες στη Γαλλία, με τους πρωταθλητές κόσμου να έχουν φυσικά τον πρώτο λόγο

Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους με ανοιχτούς λογαριασμούς για τους «8» του Champions League

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Γιουβέντους είδε τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να βρίσκει δίχτυα μόλις 32 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα για το 1-0.

Παρά το εξαιρετικά γρήγορο γκολ που πέτυχε ο νεαρός φορ, η Γιουβέντους δεν κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη που θα της έδινε προβάδισμα πρόκρισης και ο Παρέχο στο 66' έφερε το ματς στα ίσια ενισχύοντας τις ελπίδες της ομάδας του για πρόκριση.