Αθλητισμος

Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών

Ποιοι είναι οι Έλληνες αθλητές που θα συμμετάσχουν

62224-137655.jpg
Newsroom
1’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνου
Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνου © EPA

Ξεκινούν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Πεκίνο της Κίνας σήμερα Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2022 - Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών.

Με την παρουσία πέντε Ελλήνων αθλητών ξεκινούν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Πεκίνο της Κίνας σήμερα Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2022.

Οι Αγώνες θα διαρκέσουν μέχρι την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022 και θα συμμετάσχουν συνολικά 2.800 αθλητές.

Η ελληνική αποστολή αποτελείται από τους:

  • Απόστολος Αγγέλης (Δρόμοι Αντοχής),
  • Γιάννης Αντωνίου (Αλπικό Σκι),
  • Μαρία Ντάνου (Δρόμοι Αντοχής), 
  • Νεφέλη Τίτα (Δρόμοι Αντοχής) και
  • Μαρία Ελένη Τσιόβολου (Αλπικό Σκι).

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

ΔΕΥΤΕΡΑ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Αλπικό σκι

10:15-11:55 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 1 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου

ΤΡΙΤΗ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • 16:00-17:35 – Προκριματικός σπριντ δρόμων αντοχής – Απόστολος Αγγελής
  • 16:00-17:35 – Προκριματικός σπριντ δρόμων αντοχής – Μαρία Ντάνου
  • 16:00-17:35 – Προκριματικός σπριντ δρόμων αντοχής – Νεφέλη Τίτα
  • 18:30-20:00 – Σπριντ δρόμων αντοχής (εφόσον προκριθεί) – Απόστολος Αγγελής
  • 18:30-20:00 – Σπριντ δρόμων αντοχής (εφόσον προκριθεί) – Μαρία Ντάνου
  • 18:30-20:00 – Σπριντ δρόμων αντοχής (εφόσον προκριθεί) – Νεφέλη Τίτα

ΤΕΤΑΡΤΗ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Αλπικό σκι

  • 10:15-11:50 – Τεχνική κατάβαση Rum 1 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου
  • 13:45-15:40 – Τεχνική κατάβαση Rum 2 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου

ΠΕΜΠΤΗ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Δρόμοι αντοχής

  • 15:00-16:40 – 10χλμ. κλασική τεχνική – Μαρία Ντάνου
  • 15:00-16:40 – 10χλμ. κλασική τεχνική – Νεφέλη Τίτα

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Αλπικό σκι

  • 10:15-12:15 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 1 – Ιωάννης Αντωνίου
  • 13:45-16:00 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 2 – Ιωάννης Αντωνίου

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • 13:44-15:50 – Τεχνική κατάβαση Rum 2 – Ιωάννης Αντωνίου

Δρόμοι αντοχής

  • 17:00-18:30 – Προκριματικός ομαδικού σπριντ κλασική – Μαρία Ντάνου
  • 17:00-18:30 – Προκριματικός ομαδικού σπριντ κλασική – Νεφέλη Τίτα
  • 19:00-20:20 – Τελικός ομαδικού σπριντ κλασική (εφόσον προκριθεί) – Μαρία Ντάνου
  • 19:00-20:20 – Τελικός ομαδικού σπριντ κλασική (εφόσον προκριθεί) – Νεφέλη Τίτα

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Δρόμοι αντοχής

  • 14:00-16:45 – 50χλμ. ελεύθερη τεχνική – Απόστολος Αγγελής

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Δρόμοι αντοχής

  • 14:30-16:40 – 30χλμ. ελεύθερη τεχνική – Μαρία Ντάνου.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ