Κουίζ: Πόσο καλά θυμάσαι το Euro 2004;

15 ερωτήσεις για το Euro 2004: Απάντησε και δες τις σωστές απαντήσεις

Euro 2004 Quiz: Πόσο καλά θυμάστε τον θρίαμβο της Εθνικής Ελλάδος;

Στις 4 Ιουλίου συμπληρώνονται 19 χρόνια από τον θρίαμβο της Εθνικής Ελλάδος στο Euro της Πορτογαλίας και το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν έχει πλησιάσει καν σε ένα αντίστοιχο επίτευγμα. Τα γεγονότα που εκδηλώθηκαν από τις 12 Ιουνίου μέχρι τις 4 Ιουλίου 2004 έχουν μείνει αξέχαστα σε όλους μας, πόσοι όμως θυμούνται την κάθε λεπτομέρεια από το ελληνικό έπος στην Πορτογαλία; Τσεκάρετε τις γνώσεις σας για την ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ και δείτε στη συνέχεια τις σωστές απαντήσεις.

Σε πόσους αγώνες η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ;
Κόντρα στην Τσεχία, στον ημιτελικό, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Δέλλας σκόραρε και η Ελλάδα προκρίθηκε στον τελικό. Ποιος εκτέλεσε το κόρνερ;
Ποιος ήταν ο άλλος ημιτελικός της διοργάνωσης;
Ποιος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του Euro 2004;
Σε ποιο στάδιο έγινε ο τελικός της διοργάνωσης;
Πόσο χρονών ήταν ο Ότο Ρεχάγκελ τότε;
Η Πορτογαλία συνολικά σκόραρε μία φορά κόντρα στην Ελλάδα. Ποιος πέτυχε εκείνο το γκολ;
Ποιος παίκτης μείωσε σε 1-2 στην μοναδική ήττα της Εθνικής απέναντι στην Ρωσία, που τελικά αποδείχθηκε χρυσό γκολ;
Τι ώρα Ελλάδας ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός;
Πόσες αλλαγές έκανε ο Ότο Ρεχάγκελ στον τελικό της διοργάνωσης;
Ποιος ήταν διαιτητής στον τελικό;
Σε ποιο λεπτό σκόραρε ο Χαριστέας στον τελικό κόντρα στην Πορτογαλία;
Στην ομάδα της διοργάνωσης βρέθηκαν 23 παίκτες. Ποιοί ήταν οι δύο κορυφαίοι τερματοφύλακες;
Μάλλον δεν είχες καν γεννηθεί! Είχες δει μόνο τον τελικό, έτσι; Καλά βλέπεις και τις επαναλήψεις στην ΕΡΤ;