Η επέλαση των πάντσερ

Και η Ντόρτμουντ σκόραρε 4 γκολ στην βασίλισσα της Ισπανίας

Μία ημέρα μετά το θρίαμβο της Μπάγερν επί της Μπαρσελόνα ήταν η σειρά της Μπορούσια Ντόρτμουντ να δώσει μια μοναδική παράσταση στο «Βεστφάλεν Στάντιον». Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνέτριψε με 4-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης, παρουσία περίπου 67.000 θεατών και βρίσκεται μόλις 90 λεπτά μακριά από τον τελικό του Λονδίνου. Ο Πολωνός σταρ Λεβαντόσφσκι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και πέτυχε χατ-τρικ σε 16 λεπτά στην επανάληψη: με προβολή στο 50΄, με σουτ στο 55΄ και με πέναλτι στο 66΄, που είχε κερδίσει ο Ρόις από τον Τσάμπι Αλόνσο. Ο άσος της Ντόρτμουντ έφτασε έτσι τα 10 γκολ φέτος, δύο λιγότερα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που είχε ισοφαρίσει στο 43΄ από ερασιτεχνικό λάθος του Χούμελς (λάθος γύρισμα) και ασίστ του Ιγκουαΐν στον Πορτογάλο. Η Ρεάλ Μαδρίτης πρέπει στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», την ερχόμενη Τρίτη να επαναλάβει έναν άθλο που μόνο η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια έχει καταγράψει, όταν το 2004 ανέτρεψε το εις βάρος της 1-4 από τον αγώνα του «Σαν Σίρο» και με ένα επιβλητικό 4-0 επί της Μίλαν στο «Ριαθόρ» πέρασε στα ημιτελικά.