Το θαύμα του Ζαρντίμ (video)

Η Μονακό του Πορτογάλου πρώην προπονητή του Ολυμπιακού απέκλεισε τη Σίτι του Γουαρδιόλα

απε - epa

Με μπόλικα νιάτα, ποδοσφαιρικό θράσος και απίστευτη ποιότητα, η Μονακό νίκησε με 3-1 τη Μάντσεστερ Σίτι και την άφησε εκτός των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Νίκη με δύο γκολ έψαχναν οι Μονεγάσκοι και τα κατάφεραν. Ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο μέρος, όπου προηγήθηκαν με 2-0 και παράλληλα δεν επέτρεψαν στην αντίπαλο να κάνει ούτε μια τελική προσπάθεια! Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι ήταν καλύτερη, μείωσε με τον Σανέ, αλλά κράτησε το σκορ πρόκρισης μόλις για έξι λεπτά.

Οι εμμονές του Πεπ Γουαρδιόλα σε τακτικές περασμένων ετών, κάποια παρωχημένα τακτικά "τρικ" και η αστοχία του σε αρκετές μεταγραφές, καθιστούν την πρώτη του χρονιά στην Αγγλία ως αποτυχημένη, αφού οι πιθανότητες να κατακτήσει το πρωτάθλημα είναι ελάχιστες. Μήπως τελικά είναι υπερτιμημένος;