Αναζήτηση Φεστιβάλ

  • Νέα event
  • Όλα τα event
  • Κατηγορία event
  • Όλοι οι χώροι
  • Κατηγορία χώρων
  • Περιοχές

19ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ειδος: Φεστιβάλ

Τον ρυθμό στο 19ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου δίνουν φέτος το γκλάμουρ, η κομψότητα και η αισθητική, έννοιες συνδεδεμένες τόσο με τον κινηματογράφο όσο και με τη θεματική μας ενότητα αφιερωμένη στη μόδα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΡΙΤΗ | MARDI 20.03.2018

Παλλάς | Pallas
20.00
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ | CÉRÉMONIE D’OUVERTURE

La promesse de l'aube | Η υπόσχεση της αυγής - Éric Barbier (130΄)

Μόνο με πρόσκληση │Sur invitation seulement


ΤΕΤΑΡΤΗ | MERCREDI 21.03.2018

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
18.00
Masterclass Dior, Η μόδα στο κινηματογράφο │Mode & Cinéma *
Christian Dior, l'élégance du paradis perdu - Dominique Adt (52΄)
20.30 Et Dieu créa la femme | Και ο Θεός έπλασε τη γυναίκα - Roger Vadim (95΄)
22.15 Diane a les épaules | Στηρίξου πάνω μου - Fabien Gorgeart (87΄)


ΠΕΜΠΤΗ | JEUDI 22.03.2018

Άστορ | Astor
18.00
Hochelaga, terre des âmes | Hochelaga, γή των πνευμάτων - François Girard (100΄)
20.00 Le Brio - Yvan Attal (95΄)
22.00 Le collier rouge | Tο κόκκινο περιδέραιο - Jean Becker (90΄)

Δαναός | Danaos
18.30
Kiss & Cry | Φιλί & Δάκρυ - Lila Pinell, Chloé Mahieu (78΄)
20.00 La mélodie | Η μελωδία - Rachid Hami (102΄)
22.00 Lhajjates | Σεβάσμιες - Mohamed Achaour (96΄)

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
11.00-15.30
Συναντήσεις ΕΣΠΕΚ | Rencontres ESPEK
18.00 Crash test Aglaé | Μετωπική σύγκρουση - Éric Gravel (85΄)
20.00 Petit paysan | Το χωριατόπαιδο - Hubert Charuel (90΄) *
22.00 Prendre le large | Απόδημη - Gaël Morel (103΄)


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | VENDREDI 23.03.2018

Άστορ | Astor
18.00
Barefoot | Ξυπόλυτος... - Jan Sverak (111΄)
20.00 La douleur | Η οδύνη * - Emmanuel Finkiel (90΄)
22.30 Les têtes de l'emploi | Κεφαλοκυνηγοί - Αlexandre Charlot, Franck Magnier (122΄)

Δαναός | Danaos
18.00
M - Sarah Forestier (98΄)
20.00 Brillantissime | Ωραίο μου διαζύγιο - Michèle Laroque (95΄) *
22.00 Jeune femme | Μια νέα γυναίκα - Léonor Seraille (97΄) *

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
18.00
Nos patriotes | Σύντροφοι - Gabriel Le Bomin (107΄)
20.00 Une saison en France | Καινούργια ζωή – Mahamat - Saleh Haroun (100΄)
22.00 Belle de jour | Η ωραία της ημέρας - Luis Bunuel (100΄)


ΣΑΒΒΑΤΟ | SAMEDI 24.03.2018

Άστορ | Astor
17.45
Seuls | Μόνοι - David Moreau (98΄)
19.45 Egon Schiele | Egon Schiele, ο θάνατος και η κοπέλα– Dieter Berner (109΄) *
22.00 Ôtez-moi d'un doute | Για καλό και για κακό - Carine Tardieu (100΄)

Δαναός | Danaos
18.00
Après la guerre | Φυγάς - Annarita Zambrano (92΄)
20.00 Gauguin-Voyage de Tahiti Γκογκέν - Στην Ταïτι - Édouard Deluc (101΄)*
22.00 Fleuve noir | Μαύρος φάκελος - Éric Zonka (113΄)

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
16.15
Drôles de petites bêtes | Αστεία τερατάκια - Arnaud Bouron, Antoon Krings (88΄)
18.00 Tous les rêves du monde | Ζήσε το όνειρό σου - Laurence Ferreira Barbosa (108΄)
20.00 C'est tout pour moi | Όλα δικά μου - Nawell Madani (103΄)
22.00 Ni juge, ni soumise | Βοήθα Παναγιά μου... - Jean Libon, Yves Hinant (100΄)

Ρομάντσο | Romantso
Αναξαγόρα 3-5, Αθήνα | 3-5, rue Anaxagora, Athènes
18.00-02.00 Kaleidoscope de l'Animation | Καλειδοσκόπιο του Animation
Είσοδος ελεύθερη | Entrée libre


ΚΥΡΙΑΚΗ | DIMANCHE 25.03.2018

Άστορ | Astor
16.15
Kiss & Cry | Φιλί & Δάκρυ - Lila Pinell , Chloé Mahieu (78΄)
18.00 La mélodie | Η μελωδία - Rachid Hami (102΄)
20.00 Le fils de Jean | Οικογενειακός φίλος - Philippe Lioret (98΄) *
22.00 Laissez bronzer les cadavres | Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο - Hélène Cattet, Bruno Forzani (90΄)

Δαναός | Danaos
16.00
La Belle et la Belle | Καλλονές - Sophie Fillière (95΄)
18.00 Une saison en France | Καινούργια ζωή - Mahamat Saleh Haroun (100΄)
20.00 La promesse de l'aube | Η υπόσχεση της αυγής - Éric Barbier (130΄)
22.30 Une vie ailleurs | Η ζωή αλλού - Olivier Peyon (96΄)

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
16.30
Falbalas | Φραμπαλάδες, ποτέ μου δεν σ'αγάπησα - Jacques Becker (95΄)
18.15 Une part d'ombre | Κρυμμένα μυστικά - Samuel Tilman (90΄)
20.00 Le collier rouge | Tο κόκκινο περιδέραιο - Jean Becker (90΄)
21.45 M - Sarah Forestier (98΄)


ΔΕΥΤΈΡΑ | LUNDI 26.03.2018

Άστορ | Astor
18.15
Diane a les épaules | Στηρίξου πάνω μου - Fabien Gorgeart (87΄)
20.00 Barbara - Mathieu Amalric (97΄)
22.00 La Belle & la Bête | Η πεντάμορφη και το τέρας - Jean Cocteau (96΄)

Δαναός | Danaos
18.00
Prendre le large | Απόδημη - Gaël Morel (103΄)
20.00 Tueurs | Δολοφόνοι - François Troukens, Jean-François Hensgens (86΄)*
22.00 C'est tout pour moi | Όλα δικά μου - Nawell Madani (103΄)

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
18.00
Lhajjates | Σεβάσμιες - Mohamed Achaour (96΄)
20.00 Kiss & Cry | Φιλί & Δάκρυ - Lila Pinell, Chloé Mahieu (78΄)
21.30 Seuls | Μόνοι - David Moreau (98΄)


ΤΡΙΤΗ | MARDI 27.03.2018

Άστορ | Astor
18.15
Avant la fin de l'été - Mariam Goormaghtigh (80΄)
20.00 Djam - Tony Gatlif (96΄) *
22.00 Crash test Aglaé | Μετωπική σύγκρουση - Éric Gravel (85΄) *

Δαναός | Danaos
18.15
Le collier rouge | Tο κόκκινο περιδέραιο - Jean Becker (90΄)
20.00 Aurore | 50 φορές άνοιξη - Blandine Lenoir (89΄) *
22.00 Nos patriotes | Σύντροφοι - Gabriel Le Bomin (107΄)

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
18.15
Laissez bronzer les cadavres | Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο - Hélène Cattet, Bruno Forzani (90΄)
20.00 Hochelaga, terre des âmes | Hochelaga, γή των πνευμάτων - François Girard (100΄)
22.00 La Belle et la Belle | Καλλονές - Sophie Fillière (95΄)


ΤΕΤΑΡΤΗ | MERCREDI 28.03.2018

Άστορ | Astor
18.00
C'est tout pour moi | Όλα δικά μου - Nawell Madani (103΄)
20.00 M - Sarah Forestier (98΄)
22.00 Tous les rêves du monde | Ζήσε το όνειρό σου - Laurence Ferreira Barbosa (108΄)

Δαναός | Danaos
19.30
TELETH ΛΗΞΗΣ │ CÉRÉMONIE DE CLÔTURE
Garde alternée | Απόψε, πού κοιμάσαι; - Alexandra Leclère (104΄)
Μόνο με πρόσκληση | sur invitation seulement
22.15 Une part d'ombre | Κρυμμένα μυστικά - Samuel Tilman (90΄)

Γαλλικό Ινστιτούτο | IFG
18.00
Une vie ailleurs | Η ζωή αλλού - Olivier Peyon (96΄)
20.00 Les têtes de l'emploi | Κεφαλοκυνηγοί – Αlexandre Charlot, Franck Magnier (122΄)
21.45 Tout feu, tout flamme | Όλο φλόγα, όλο φωτιά - Jean-Paul Rappeneau (107΄)

*Παρουσία προσκεκλημένων καλλιτεχνών | en présence de la délégation artistique


ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS
Λ. Κηφισίας 109 | 109, av. Kifisias - 2106922655 – 2106922609, www.danaoscinema.gr

€6 / €5 μειωμένο | réduit

ΑΣΤΟΡ | ASTOR
Σταδίου 28 (Στοά Κοραή) | 28, rue Stadiou (Stoa Koraï) - 2103211950 [email protected]

€6 / 5€ μειωμένο | réduit

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ | IFG
Σίνα 31 | 31, rue Sina - 2103398647, www.ifg.gr

€5

Που συμβαινει

Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών
Από 20/03 έως 28/03
Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών
Back to top
Το Soundtrack της Πόλης
Athens Voice 102.5