Με σπρέι πιπεριού ενάντια στους ποδοσφαιριστές

Και το αργεντίνικο ντέρμπι διακόπηκε

Το σπρέι πιπεριού που ρίχτηκε ενάντια στους «φιλοξενούμενους» ποδοσφαιριστές μέσα στη φυσούνα και η εισβολή οπαδών στο γήπεδο οδήγησαν στο να μην ξεκινήσει ποτέ το δεύτερο ημίχρονο και τελικά να διακοπεί ο επαναληπτικός αγώνας Μπόκα Τζούνιορς - Ρίβερ Πλέιτ για το «Κόπα Λιμπερταδόρες» τα ξημερώματα της Πέμπτης (ώρα Ελλάδας), ενώ δεν είχε ανοίξει το σκορ.

Λεπτομερέστερα, στο πρώτο ματς η Ρίβερ Πλέιτ είχε κερδίσει 1-0 και η Μπόκα ζητούσε 2 γκολ στο «classico» των δυο κορυφαίων ομάδων της Αργεντινής. Αλλά η κατάσταση είχε στραβώσει από την αρχή, καθώς ένα μικρό ελικόπτερο με τη φανέλα της Ρίβερ και το γράμμα «Β», που σήμαινε τον υποβιβασμό των φιλοξενούμενων στην δεύτερη κατηγορία, πετούσε πάνω από τον αγωνιστικό χώρο σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Μετά το ρίξιμο του σπρέι και την εισβολή των οπαδών, ακολούθησε  περίπου μία ώρα συνεχών διαβουλεύσεων ανάμεσα στους διαιτητές και στους εκπροσώπους των δύο ομάδων που τελικά έφερε την οριστική διακοπή του ντέρμπι.

Κανείς δεν ξέρει αν θα γίνει το δεύτερο ημίχρονο ή αν η Ρίβερ Πλέιτ θα πάρει την πρόκριση στα χαρτιά.