Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός στον τρίτο γύρο του Wimbledon

Hττήθηκε με 6-3, 7-5 από την Τατιάνα Μαρία και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση

Μαρία Σάκκαρη
Μαρία Σάκκαρη © EPA/JASON SZENES

Μαρία Σάκκαρη: Ηττήθηκε στο Γουίμπλεντον.

Η Τατιάνα Μαρία αιφνιδίασε τη Μάρια Σάκκαρη και κατάφερε να πάρει μια αναπάντεχη νίκη.

Η Ελληνίδα τενίστρια αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία να ανταπεξέλθει στο παιχνίδι της Μαρία στο πρώτο σετ, καθώς η Γερμανίδα ανέβαινε συνεχώς στο φιλέ, ασκώντας μεγάλη πίεση στην Σάκκαρη. Το Νο5 του κόσμου έκανε ένα διπλό λάθος που κόστισε το μοναδικό break στο ματς και η Τατιάνα Μαρία πήρε το πρώτο σετ, βάζοντας δύσκολα στην Σάκκαρη.

Η Τατιάνα Μαρία την αιφνιδίασε και στο τέλος της γύρισε και το δεύτερο σετ, για να πάρει τη νίκη με 2-0 (6-3, 7-6) μετά από 90 λεπτά.

Η Γερμανίδα βρέθηκε με διπλό μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ. Η Σάκκαρη αντεπεξήλθε και κράτησε το σερβίς της και στη συνέχεια έκανε μπρέικ φτάνοντας στο 2-0.

Η Γερμανίδα κατάφερε να πάρει πίσω το μπρέικ σε κρίσιμο σημείο (9ο γκέιμ) του δεύτερου σετ, στην στιγμή που η Σάκκαρη σέρβιρε για την κατάκτησή του. Η Σάκκαρη είχε δύο ευκαιρίες να κλείσει το σετ στη συνέχεια αλλά η 34χρονη Γερμανίδα ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια έκανε νέο μπρέικ για να κλείσει τον αγώνα στο σερβίς της.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις