Ήττα για τους Μπακς του απελπιστικά μόνου Αντετοκούνμπο και 2-2 για τους Σέλτικς

Η σειρά μεταφέρεται στη Βοστόνη

4’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντρα στους Σέλτικς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντρα στους Σέλτικς © Bucks

Την ήττα με 116-108 υπέστησαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο από τους Μπόστον Σέλτικς μέσα στο Μιλγουόκι.

Οι Μιλγουόκι Μπακς πλήρωσαν την εξαιρετικά κακή τους εμφάνιση στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και ηττήθηκαν εντός έδρας από τους Σέλτικς με 116-108, οι οποίοι και ισοφάρισαν τους ημιτελικούς σε 2-2.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα επτά πόντων, το οποίο παρόλο που έχασαν στη δεύτερη περίοδο, προσπάθησαν και ξαναέχτισαν μέχρι το τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου. Κάπου εκεί, ωστόσο, ήταν που ήρθε η σειρά των Κελτών να μιλήσουν.

Η ομάδα της Βοστόνης βρήκε λύσεις από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες, τους Χόρφορντ, Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ που συνολικά πέτυχαν 96 από τους 116 πόντους των Σέλτικς. Από την άλλη, οι Μπακς, είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσπαθεί μόνος να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι με 34 πόντους, 18 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 41 λεπτά αγώνα.

Λόπεζ (17π./7ριμπ.), Χόλιντεϊ (16/7/9), Μάθιουζ (12π.) και Κόνατον (11π./7ριμπ.) προσπάθησαν αλλά δεν ενίσχυσαν όσο θα έπρεπε την επιθετική συγκομιδή της ομάδας τους.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στη Βοστόνη, όπου οι Μπακς θέλουν και ελπίζουν σε ακόμα ένα break που θα τους βάλει ξανά σε θέση ισχύος στην υπόθεση πρόκριση.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-18, 48-47, 80-73, 108-116