Κέρδισαν Τζαζ και κυνηγούν την κορυφή οι Μπακς του Αντετοκούνμπο

Ιστορική νίκη μετά από 7.440 ημέρες στη Γιούτα

9’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Κρις Μίντλετον και Γιάννης Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν με ανατροπή εκτός έδρας των Γιούτα Τζαζ και πλέον κυνηγούν την πρώτη θέση που βρίσκονται οι Χιτ.

Με εκπληκτική αντίδραση σε δεύτερο και τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν με 117-111 των Γιούτα Τζαζ και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τους Ουόριορς.

Τα «ελάφια» ξεκίνησαν δυναμικά όπως και οι αντίπαλοί τους τον αγώνα αλλά με ένα επιμέρους 30-21 στη δεύτερη περίοδο πήραν ένα ισχνό προβάδισμα που απώλεσαν στο τρίτο δωδεκάλεπτο κυρίως λόγω της εξαιρετικής βραδιάς των Κόνλεϊ και Μίτσελ. Η νίκη τους, όμως, έφερε υπογραφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο και με γρανιτένια άμυνα στην τέταρτη περίοδο έφυγαν νικητές με 117-111.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ήταν ο Greek Freak με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34 λεπτά αγώνα.

Χόλιντεϊ (29/4/7) και Μίντλετον (23/3/4) ακολούθησαν από κοντά τις επιδόσεις του Έλληνα αστέρα των Μπακς.

Για τους Τζαζ κορυφαίοι ήταν οι Κόνλεϊ (29/2/7), Μίτσελ (29/6/8) και Γκομπέρ (18π./14ρ.).

Τα δωδεκάλεπτα: 39-37, 59-68, 93-89, 111-117