Κυπελλούχος μπάσκετ μετά από 11 χρόνια ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι «γύρισαν» από το -12 και πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό

Κύπελλο μπάσκετ Final 4: Την κατάκτηση του δέκατου τίτλου της ιστορίας του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός - Κέρδισε τον Παναθηναϊκό με ανατροπή και σκορ 81-73.
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ 2021-2022 / FINAL-4: ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ | ΦΩΤΟ: KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Κυπελλούχος μπάσκετ στέφθηκε ο Ολυμπιακός, έπειτα από 11 χρόνια. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας καταπληκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισαν από το -12 και πήραν μία σπουδαία νίκη με 81-73 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Όλα αυτά ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος του τελικού έχοντας προηγηθεί ακόμη και με 12 πόντους διαφορά (59-47 στο 25') αλλά στην τελευταία περίοδο βραχυκύκλωσε, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει εντός παιδιάς, την ώρα που ο Ολυμπιακός με το εντυπωσιακό 23-6 έφτανε στην κατάκτηση του κυπέλλου.

Οι πράσινοι μέτρησαν 0/13 εντός παιδιάς στο τελευταίο δεκάλεπτο και 6/8 βολές την ώρα που οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (21π.) και Σάσα Βεζένκοβ (18π., 13ριμπ.) ώθησαν τον Ολυμπιακό στην μεγάλη ανατροπή.

Δευτερόλεπτα μετά τη νίκη των ερυθρόλευκων με 81-73 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας επί του Παναθηναϊκού, οι παίκτες των Πειραιωτών ξέσπασαν συναισθηματικά, εξωτερικεύοντας τη φόρτιση του σαραντάλεπτου θρίλερ.

Βεζένκοβ και Παπανικολάου έκλαιγαν από χαρά έπειτα από την λήξη του ντέρμπι, έχοντας μάλιστα βοηθήσει αμφότεροι με την εξαιρετική απόδοσή τους τον Ολυμπιακό στην επιστροφή στους τίτλους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81

MVP του τελικού κυπέλλου Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ

O Τάιλερ Ντόρσεϊ αναδείχθηκε ο Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού, μετά την επικράτηση του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό με 81-73.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σημείωσε 21 πόντους, ανάμεσά τους και ένα μεγάλο τρίποντο που έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό και πήρε τον τίτλο του MVP του τελικού.

Ο γκαρντ των Κυπελλούχων μέτρησε 4/4 βολές, 4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, μαζί με 3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ, 1 λάθος, 4 κερδισμένα φάουλ σε 29:55 στο παρκέ.

Πριν την παράδοση της κούπας στον Ολυμπιακό, ο Νεμάνια Νέντοβιτς του Παναθηναϊκού βραβεύτηκε ως ο πρώτος σκόρερ του τελικού, έχοντας σημειώσει 23 πόντους σε 33:46 λεπτά.