Ελλάδα – Ισπανία 89-85

Για το Γιουρομπάσκετ των Εφήβων

Με 89-85 νίκησε την Ισπανία η Εθνική Εφήβων για το  Γιουρομπάσκετ  των Εφήβων, που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας, περνώντας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι της Εθνικής ήταν οι Σταμάτης με 31 πόντους και Χαραλαμπόπουλος (φωτογραφία) με 25 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή και του Παπαγιάννη -ειδικά στην άμυνα- με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 κοψίματα.

Η αναμέτρηση κρίθηκε μετά από δυο παρατάσεις. Στην κανονική διάρκεια η ελληνική ομάδα είχε βρεθεί μέχρι και 11 πόντους πίσω. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο ανέκαμψε και ισοφάρισε 65-65 (τελικό). Ισόπαλο 75 – 75 έληξε και το έξτρα πεντάλεπτο. Στη δεύτερη παράταση, η Ελλάδα νίκησε με πέντε διαδοχικούς πόντους του Σταμάτη.

Η Εθνική Εφήβων προχωρεί με συνεχείς νίκες. Επόμενος αντίπαλός της η Σερβία, σήμερα το απόγευμα στις 18.30.