Δεύτερη στον κόσμο η Εθνική Πόλο Νέων Γυναικών

Ηττήθηκε με 10-5 από την Ισπανία στον τελικό

Εθνική ομάδα πόλο νέων Γυναικών
Εθνική ομάδα πόλο νέων Γυναικών © koe.org.gr

Εθνική ομάδα πόλο νέων Γυναικών: Ήττα από την Ισπανία στον τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου με 10-5 - Κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Εθνική ομάδα πόλο νέων Γυναικών γνώρισε την ήττα από την Ισπανία στον τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου με 10-5 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Εθνική ομάδα της χώρας μας ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ ήδη από το πρώτο οκτάλεπτο με 5-1.

Οι Ισπανές με σκληρή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση διεύρυναν το προβάδισμά τους σε 6-1 μέχρι το ημίχρονο.

Η Ελλάδα προσπάθησε να ανακάμψει, βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα τρεις φορές αλλά δέχτηκε και ακόμα τρία τέρματα με το τρίτο οκτάλεπτο να κλείνει στο 9-4.

Η τελευταία περίοδος κύλησε σε ισορροπημένους ρυθμούς και οι δύο ομάδες βρήκαν από ένα γκολ ακόμα, με το τελικό σκορ να γίνεται 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 0-1, 3-3, 1-1