Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον 2ο γύρο του US Open

Νίκησε την Μάρτα Κόστγιουκ μετά από μιάμιση ώρα αγώνα

Μαρία Σάκκαρη
Μαρία Σάκκαρη © EPA / NEIL HALL

Μαρία Σάκκαρη: Κέρδισε την Μάρτα Κόστγιουκ και πήρε την πρόκριση για τον β' γύρο του US Open.

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ της Ουκρανής, Μάρτα Κόστγιουκ, και πήρε την πρόκριση για τον β' γύρο στο US Open.

Μετά από μιάμιση ώρα αγώνα, η Σάκκαρη νίκησε με 6-4, 6-3 το Νο 55 στην παγκόσμια κατάταξη. Αντίπαλός της στον 2ο γύρο του US Open θα είναι η νικήτρια του αγώνα Σεβαστόβα - Σινιακόβα.

Σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η Κόστγιουκ πήρε τα πρώτα δύο games του πρώτου σετ, αλλά η αντίδραση της Σάκκαρη ήταν άμεση για την ισοφάριση (2-2). Μετά από κλειστή «μάχη» (4-4), η Σάκκαρη πέτυχε καθοριστικό δεύτερο μπρέικ στην αντίπαλό της για το 5-4 και «καθάρισε» το πρώτο σετ με 6-4, έπειτα από 40 λεπτά.

Η Σάκκαρη είχε βρει ρυθμό και με σαφή ανωτερότητα προηγήθηκε με 2-0. Αν και η Ουκρανή έκανε μπρέικ στη Σάκκαρη για το 2-2, το Νο 18 στην παγκόσμια κατάταξη, Μαρία Σάκκαρη έσπασε ξανά το σερβίς της αντιπάλου της για το 4-3. Διατήρησε το δικό της σερβίς για το 5-3 και εν τέλει πήρε το ματς με ένα ακόμη μπρέικ για το 6-3 έπειτα από 50 λεπτά.