Παραολυμπιακοί Αγώνες: 6ος ο Παπαγγελής με νέο πανελλήνιο ρεκόρ

«Έσπασε» το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ κατά 5 δευτερόλεπτα και έφτασε πολύ κοντά στη ζώνη των μεταλλίων

6ος Παραολυμπιονίκης ο Νίκος Παπαγγελής στο Τόκιο - έτοιμος για το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης στις 31 Αυγούστου.

Μια ανάσα από το μετάλλιο βρέθηκε ο Νίκος Παπαγγελής στην πρώτη του συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο 22χρονος ποδηλάτης κατέλαβε την 6η θέση στα 3χλμ ατομικού πουρσουίτ C2 στην ποδηλασία πίστας με χρόνο 3:47.605 και πλέον ετοιμάζεται για την επόμενη πρόκληση που είναι το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης. Οι 4 πρώτοι των προκριματικών έκαναν επίδοση καλύτερη από το Παγκόσμιο ρεκόρ της κατηγορίας πριν την έναρξη των αγώνων, ενώ η επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή ήταν περίπου 5 δευτερόλεπτα ταχύτερη από το προηγούμενο Πανελλήνιο ρεκόρ που σημείωσε ο ίδιος στα πλαίσια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πριν ένα μήνα! Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Alexandre Leaute σημειώνοντας και πάλι νέο Παγκόσμιο ρεκόρ. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Daren Hicks και το χάλκινο ο Κινέζος Guihua Liang. Επόμενη εμφάνιση του Νίκου Παπαγγελή, την Τρίτη 31 Αυγούστου στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης στον δρόμο που θα διεξαχθεί με βάση την πίστα της Formula 1, Fuji International Speedway. Ο Νίκος Παπαγγελής θα ξαναμπεί στην πίστα της Formula 1, Fuji International Speedwayμ την Τρίτη 31 Αυγούστου με στόχο το πρώτο του μετάλλιο.