1821 Digital Gallery

Ολυμπιακοί Αγώνες: Όλα τα μετάλλια που κατέκτησε η Ελλάδα στο Ρίο

Ο Λευτέρης Πετρούνιας
Ο Λευτέρης Πετρούνιας © Eurokinissi
Από τον Λευτέρη Πετρούνια ως τους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή
  • A-
  • A+
0
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Τόκιο, οι βλέψεις της ελληνικής αποστολής και τα μετάλλια που κέρδισε η Ελλάδα το 2016, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο ξεκίνησαν και η ελληνική αποστολή με τους 83 αθλητές που την απαρτίζουν είναι έτοιμη να διεκδικήσει με αξιώσεις μία θέση στο βάθρο και φυσικά μετάλλια, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία στους Αγώνες του Ρίο το 2016.

Τα μετάλλια της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο μετά το 2004 και τους Ολυμπιακούς της Αθήνας έφερε η Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ «πετώντας» πάνω από τα 4.85.

Gold for Greece's Stefanidi in Women's Pole Vault

Τεράστια επιτυχία και με τον Λευτέρη Πετρούνια και την εκπληκτική του εμφάνιση στους κρίκους να φέρνει στην Ελλάδα το πρώτο χρυσό μετά το 2004 στην ενόργανη.

Σχετικα
Δημήτρης Κανελλόπουλος: Πέθανε ο προπονητής τένις και παππούς της Μαρίας Σάκκαρη
Δημήτρης Κανελλόπουλος: Πέθανε ο προπονητής τένις και παππούς της Μαρίας Σάκκαρη

PETROUNIAS Eleftherios (GRE) - 2016 Olympic Test Event, Rio (BRA) - Apparatus Final Rings

Ακολούθησε στην σκοποβολή η Άννα Κορακάκη, η οποία χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα μετά την Αθήνα και πρώτο στο αγώνισμα μετά το 1920. Με το χρυσό και το χάλκινο που κατέκτησε, η Άννα Κορακάκη έγινε και το πρώτο μέλος ελληνικής ολυμπιακής αποστολής με δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση μετά τον θρυλικό Κωνσταντίνο Τσικλητήρα.

Korakaki wins first gold medal for Greece since 2004

Σχετικα
Πρώτος τίτλος στο γρασίδι για τον Στέφανο Τσιτσιπά
Πρώτος τίτλος στο γρασίδι για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Την υπόκλιση του παγκόσμιου αθλητισμού προκάλεσε η εμφάνιση και του Σπύρου Γιαννιώτη με το ασημένιο μετάλλιο στην ανοιχτή θάλασσα. Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης έφερε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της ελληνικής κολύμβησης, με εξαίρεση αυτά του 1896.

Rio Replay: Men's Open Water 10km Marathon Final

Ακόμα, οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής με το χάλκινο, επανέφεραν την ελληνική ιστιοπλοΐα στο βάθρο των μεταλλίων, μετά την «διακοπή» του 2012 στο Λονδίνο.

Mantis/Kagialis ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ(470 MEDAL RACE)Rio Dejaneiro/Olympics2016

Να σημειωθεί πως συνολικά, η Ελλάδα είχε 14 συμμετοχές σε τελικούς (εκτός Μαραθωνίου και βάδην), ενώ στην πρώτη οκτάδα είχε 12 παρουσίες. Η εθνική ομάδα ανδρών της υδατοσφαίρισης κατέλαβε την έκτη θέση.

Tα ελληνικά μετάλλια στο Ρίο με τον Εθνικό Υμνο!

Αναλυτικά, η παρουσία ολόκληρης της Ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016:

ΘΕΣΗ-ΑΘΛΗΤΗΣ/ΑΘΛΗΤΡΙΑ-ΑΘΛΗΜΑ-ΑΓΩΝΙΣΜΑ/ΓΥΡΟΣ

  • 1η Κατερίνα Στεφανίδη Στίβος Επί κοντώ/Τελικός
  • 1η Λευτέρης Πετρούνιας Ενόργανη γυμναστική Κρίκοι/Τελικός
  • 1η Άννα Κορακάκη Σκοποβολή Σπορ πιστόλι 25μ./Τελικός
  • 2η Σπύρος Γιαννιώτης Κολύμβηση 10χλμ. ανοιχτή θάλασσα
  • 3η Άννα Κορακάκη Σκοποβολή Αεροβόλο πιστόλι 10μ./Τελικός
  • 3η Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής Ιστιοπλοΐα 470/Τελικός γύρος
  • 4η Σοφία Ασουμανάκη Κωπηλασία Διπλό σκιφ ελ. βαρών/Τελικός
  • 4η Κατερίνα Νικολαΐδου Κωπηλασία Διπλο σκιφ ελ. βαρών/Τελικός
  • 5η Βύρων Κοκκαλάνης Ιστιοπλοΐα RS:X/Τελικός γύρος
  • 6η Ομάδα ανδρών Κωπηλασία Τετράκωπος ελ. βαρών/Τελικός
  • (Παναγιώτης Μαγδανής, Στέφανος Ντούσκος, Σπύρος Γιάνναρος, Γιάννης Πέτρου)
  • 6η Εθνική ανδρών Υδατοσφαίριση προημ.
  • 7η Κώστας Φιλιππίδης Στίβος Επί κοντώ/Τελικός
  • 8η Βούλα Παπαχρήστου Στίβος Τριπλούν/Τελικός
  • 8η Ομάδα ανδρών Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ/Μικρός τελικός
  • (Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης)
  • 10η Εβελίνα Παπάζογλου Συγχρονισμένη Ντουέτο/Τελικός
  • 10η Ευαγγελία Πλατανιώτη Συγχρονισμένη Ντουέτο/Τελικός
  • 10η Μαρία Πρεβολαράκη Πάλη Κατ. 53κ./Φάση των 8
  • 10η Εθνική ομάδα Κολύμβηση 4Χ100μ. ελεύθερο/προκριματικά
  • (Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χρήστος Κατραντζής, Απόστολος Χρήστου)
  • 11η Κέλλυ Αραούζου Κολύμβηση 10χλμ. ανοιχτή θάλασσα
  • 11η Ανδρέας Βαζαίος Κολύμβηση 200μ. μικτή ατομική/ημιτελικά
  • 11η Γιάννης Μιτάκης Ιστιοπλοΐα Finn
  • 12η Χρήστος Βολικάκης Ποδηλασία πίστας Κέιριν/ημιτελικά
  • 12η Θοδωρής Ιακωβίδης Άρση βαρών Κατ. 85κ.
  • 13η Βάσω Βουγιούκα Ξιφασκία Σπάθη/Φάση των 16
  • 13η Κριστιάν Γκολομέεβ Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/ημιτελικά
  • 13η Κώστας Δουβαλίδης Στίβος 110μ. εμπόδια/ημιτελικά
  • 13η Ευθύμης Μίτας Σκοποβολή Σκητ/προκριματικά
  • 13η Εθνική ομάδα Ρυθμική γυμναστική Ανσάμπλ/προκριματικά
  • (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)
  • 15η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη Στίβος 20χλμ. βάδην
  • 15η Βαρβάρα Φίλιου Ρυθμική γυμναστική Σύνθετο ατομικό/προκριματικά
  • 15η Εθνική ομάδα Κολύμβηση 4Χ100μ. μικτή/προκριματικά
  • (Απόστολος Χρήστου, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομέεβ)
  • 17η Ηλίας Ηλιάδης Τζούντο Κατ.-90κ./Φάση των 32
  • 17η Ρομάν Μουστόπουλος Τζούντο Κατ.-81κ./Φάση των 32
  • 17η Αλεξία Πάππας Στίβος 10.000μ./Τελικός
  • 18η Στέφανος Δημητριάδης Κολύμβηση 200μ. πεταλούδα/προκριματικά
  • 18η Σοφία Μπεκατώρου Ιστιοπλοΐα Nacra 17
  • 18η Άννα Ντουντουνάκη Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα/προκριματικά
  • 18η Μιχάλης Πατενιώτης Ιστιοπλοΐα Nacra 17
  • 18η Απόστολος Χρήστου Κολύμβηση 100μ. ύπτιο/προκριματικά
  • 19η Παναγιώτης Σαμιλίδης Κολύμβηση 100μ. πρόσθιο/προκριματικά
  • 19η Αγγελική Σκαρλάτου Ιστιοπλοΐα RS:X
  • 20η Μιχάλης Αναστασάκης Στίβος Σφυροβολία/προκριματικά
  • 20η Κριστιάν Γκολομέεβ Κολύμβηση 100μ. ελεύθερο/προκριματικά
  • 20η Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ Στίβος 20χλμ. βάδην
  • 23η Κρίστελ Βουρνά Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα/προκριματικά
  • 23η Λυκούργος Τσάκωνας Στίβος 200μ./ημιτελικά
  • 24η Απόστολος Χρήστου Κολύμβηση 200μ. ύπτιο/προκριματικά
  • 26η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Στίβος Δισκοβολία/προκριματικά
  • 27η Παναγιώτης Σαμιλίδης Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο/προκριματικά
  • 27η Νίκος Σκαρβέλης Στίβος Σφαιροβολία/προκριματικά
  • 27η Μίλτος Τεντόγλου Στίβος Μήκος/προκριματικά
  • 27η Σοφία Υφαντίδου Στίβος Έπταθλο
  • 28η Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ Στίβος 50χλμ. βάδην
  • 31η Δημήτρης Αντωνιάδης Ποδηλασία Ορεινή
  • 31η Νόρα Δράκου Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/προκριματικά
  • 32η Λίλη Αλεξούλη Στίβος Μήκος/προκριματικά
  • - Παναγιώτης Γκιώνης Πινγκ πονγκ Μονό/Φάση των 32
  • 33η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου Ξιφασκία Ξίφος ασκήσεως/Φάση των 64
  • 33η Οδυσσέας Μελαδίνης Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/προκριματικά
  • 33η Ελισάβετ Πεσιρίδου Στίβος 100μ. εμπόδια/προκριματικά
  • 33η Ευαγγελία Ψάρρα Τοξοβολία Ατομικό/Φάση των 64
  • 34η Κώστας Μπανιώτης Στίβος Ύψος/προκριματικά
  • 35η Δημήτρης Κουλούρης Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο/προκριματικά
  • 37η Μαρία Μπελιμπασάκη Στίβος 200μ./προκριματικά
  • 38η Βλάσης Μάρας Ενόργανη γυμναστική Μονόζυγο/προκριματικά
  • 41η Δημήτρης Δημητρίου Κολύμβηση 400μ. ελεύθερο/προκριματικά
  • 47η Παναγιώτα Τσινοπούλου Στίβος 20χλμ. βάδην
  • 54η Ειρήνη Βασιλείου Στίβος 400μ./προκριματικά
  • 51η Γιάννης Ταμουρίδης Ποδηλασία Αγώνας δρόμου
  • 57η Βάσω Μιλλούση Ενόργανη γυμναστική Δοκός ισορροπίας/προκριματικά
  • 88η Ράνια Ρεμπούλη Στίβος Μαραθώνιος
  • 103η Σοφία Ρήγα Στίβος Μαραθώνιος
  • 116η Χριστόφορος Μερούσης Στίβος Μαραθώνιος
  • 118η Παναγιώτα Βλαχάκη Στίβος Μαραθώνιος
  • 132η Μιχάλης Καλομοίρης Στίβος Μαραθώνιος

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις 

Athens Voice Newsletter
Back to top
Το Soundtrack της Πόλης
Athens Voice 102.5