Super League: Με νίκες συνέχισαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Απέναντι σε ΟΦΗ και Παναιτωλικό

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ © EUROKINISSI

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στη Super League επικρατώντας των ΟΦΗ και Παναιτωλικό αντίστοιχα.

Σπουδαία νίκη με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η ΑΕΚ απέναντι στον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Super League.

Η «Ένωση» έμεινε πίσω στο σκορ όταν ο Στάρτζεον βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 34' όταν ο Μάνταλος βρήκε τον Νεντελσέρου και εκείνος με τη σειρά του τελείωσε τη φάση φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στη συνέχεια, και ενώ η ΑΕΚ αύξανε την πίεσή της, ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» με τον Μάνταλο να δημιουργεί ξανά και αυτή τη φορά τον Σάκοφ να τελειώνει τη φάση.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το σφύριγμα της λήξης και η ΑΕΚ πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Με το «διπλό» έφυγε ο ΠΑΟΚ από το Αγρίνιο και την έδρα του Παναιτωλικού, του οποίου και επικράτησε με 3-1.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Σβιντέρφσκι να τελειώνει ιδανικά τη φάση μετά από μπαλιά του Σβαμπ στο 18'.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αριγίμπι.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στο 88' πήρε ξανά προβάδισμα με τον Νινούα για να έρθει το πέναλτι του Τσόλακ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και να γράψει το τελικό 3-1.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις