Τσιτσιπάς: Με νίκη ξεκίνησε στο OPEN της Βιέννης

Νικώντας με 2-1 σετ τον Γερμανό Γιάν Λέναρντ Στρουφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς © ICON SPORT / EUROKINISSI

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την 28η φετινή νίκη του σε 38 ματς, νικώντας με 2-1 σετ τον Γερμανό Γιάν Λέναρντ Στρουφ στην πρεμιέρα του στο OPEN της Βιέννης.

Με νίκη επί του Γερμανού Γιαν Λέναρντ Στρουφ με 2-1 σετ ξεκίνησε το OPEN της Βιέννης ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, στη συνέχεια όμως έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη σε ένα ματς που διήρκεσε σχεδόν δυο ώρες.

Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς δεν κινδύνεψε με break point και έσπασε το σερβίς του Γερμανού στο 8ο game για πρώτη φορά στο ματς, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το 2ο σετ με 6-3.

Στο 3ο σετ έκανε ακόμα ένα break, για το 3-1 και είχε ένα break point για το double break στο 4ο game, αλλά ο Στρουφ κράτησε τη διαφορά στο ένα break. Τελικά, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στα σερβίς του Τσιτσιπά και ο τελευταίος ολοκλήρωσε το σετ και τον αγώνα με ένα love service game στο 10ο game του 3ου σετ, για να πάρει τη νίκη σε 1 ώρα και 52 λεπτά.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις