Τσάμπιονς Λιγκ: Με νίκες ξεκίνησαν Μπαρτσελόνα και Λάτσιο

Στο 0-0 έμειναν Τσέλσι και Σεβίλλη

Λιονέλ Μέσι και Τσίρο Ιμόμπιλε

Μπαρτσελόνα και Λάτσιο ξεκίνησαν με το «δεξί» στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, νικώντας εντός έδρας τις Φερεντσβάρος και Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους Μπαρτσελόνα και Λάτσιο απέναντι σε Φερεντσβάρος και Ντόρτμουντ αντίστοιχα.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 5-1 των Ούγγρων χάρη σε γκολ των Μέσι (27'), Φατί (42'), Κουτίνιο (52'), Πέδρι (82') και Ντεμπελέ (89').

Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους πέτυχε με πέναλτι στο 70' ο Κάρατιν.

Με το γκολ που πέτυχε στο ματς ο Λιονέλ Μέσι, κατάφερε να φτάσει τον Ράιαν Γκιγκς ως ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που σκοράρει για 16η συνεχόμενη χρονιά στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Pope Francis wears mask during an international gathering for peace

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, νωρίτερα η Γιουβέντους έφευγε με το «διπλό» από το Κίεβο επικρατώντας με 2-0 της Ντινάμο χάρη σε γκολ του Μοράτα (46', 84').

Στον έκτο όμιλο, ξεχώρισε η νίκη της Λάτσιο με 3-1 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ στη Ρώμη.

Οι «λατσιάλι» ήταν αρκετά καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και στο 6' προηγήθηκαν με γκολ του Ιμόμπιλε ενώ το 23' έγινε το 2-0 μετά από αυτογκόλ του Χιτζ.

Στο 71' ο Χάαλαντ μείωσε σε 2-1, αλλά η Λάτσιο πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε κι άλλο τέρμα με τον Άκπα Άκπρο.

Πάρτι στο ΑΠΘ THESSTODAY.GR

Στον ίδιο όμιλο, η Μπριζ έφυγε νικήτρια από την Πετρούπολη επικρατώντας με 2-1 της Ζενίτ.

Τέλος, στον πέμπτο όμιλο, Τσέλσι και Σεβίλλη μετά από ένα αρκετά γεμάτο παιχνίδι, έμειναν στο 0-0 στο «Στάνφορντ Μπριτζ».

Ισόπαλες, αλλά με 1-1 αναδείχθηκαν και η Ρεν με την Κρασνοντάρ στη Γαλλία.

Το σκορ άνοιξε για τη Ρεν στο 56' ο Γκιρασί με πέναλτι για να απαντήσει τρία λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ για τη ρωσική ομάδα.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις